Strona główna Aktualności Obchody 32. rocznicy tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze

Obchody 32. rocznicy tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze

904
0
Obchody 32. rocznicy tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze

7 lutego br. w Inowrocławiu odbyły się ogólnopolskie uroczystości związane z 32. rocznicą tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze, współtwórcy NSZZ RI „Solidarność” na Kujawach Zachodnich, oraz 35. rocznicy walki rolników kujawskich o godność polskiej wsi i rejestrację NSZZ „Solidarność” RI. Gospodarzem uroczystości był Janusz Walczak Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

W uroczystościach wzięli udział liczni działacze rolniczej „Solidarności”, w tym, m.in. Zastępcy Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Pani Elżbieta Miziołek oraz Pan Zbigniew Obrocki, a także  parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz lokalnych, m.in.: Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Poseł Krzysztof Ardanowski, Poseł Joanna Borowiak, Poseł Ewa Kozanecka oraz Senator Józef Łyczak.

Obchody rozpoczęły się w Radłówku przy obelisku wzniesionym w pobliżu miejsca tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze, gdzie oddano hołd twórcy NSZZ RI ,,Solidarność” na Kujawach Zachodnich.  Był on jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich podpisanych w kwietniu 1981 roku z ówczesnymi władzami, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany wraz ze swoim bratem Romanem. Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną. 7 lutego 1984 roku został zamordowany, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Następnie na cmentarzu parafii Św. Józefa w Inowrocławiu złożono kwiaty na grobach Michała, Piotra i Romana Bartoszcze.

W kościele pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu,  z udziałem pocztów sztandarowych, związkowców, rolników, duchownych i parafian, odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Podczas Eucharystii wystawione zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana ,,Solidarności”. Podczas Eucharystii modlono się m.in. w intencji śp. Piotra Bartoszcze współtwórcy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. Podczas homilii metropolita gnieźnieński podkreślił: „Tak, jak w ubiegłym roku dziękowaliśmy za Solidarność w trzydziestą piątą rocznicę Porozumień Gdańskich, tak dziś pragniemy dziękować Bogu za rolniczą Solidarność, tak przecież związaną swymi początkami właśnie z naszą Kujawską Ziemią. Dziękujemy za ludzi, którzy pomni na słowa papieża Polaka, z solidarności uczynili swoisty oręż zmagania o człowieka i o Polskę, odważnie upominając się o szacunek dla niego, o jego godność, o godność ludzkiej pracy, a w tym wypadku o godność pracy człowieka na roli”.

Następnie w Teatrze Miejskim odbyła się konferencja na temat aktualnych problemów polskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z obrotem ziemią. Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak odczytał list skierowany do uczestników uroczystości od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Natomiast konferencję dotyczącą spraw związanych z sytuacja na polskiej wsi poprowadził Poseł Krzysztof Ardanowski.

Rolniczą konferencję uświetnił występ chóru „Inovroclaviensis Cantans” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu.

https://www.youtube.com/watch?v=bTttXZdJkTo

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 4 lutego 2016 roku
Następny artykułOgólnopolskie obchody 35. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj