Strona główna Aktualności o WPR na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca z udziałem Timmermansa

o WPR na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca z udziałem Timmermansa

1202
0

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze poprosili wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienia dotyczące stanowiska Komisji w sprawie negocjacji WPR

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Timmermans wziął dziś udział w nadzwyczajnym spotkaniu online z przedstawicielami europejskich rolników i spółdzielni rolniczych w ramach Copa Cogeca w celu wymiany informacji na temat trwającego procesu negocjacji WPR i Europejskiego Zielonego Ładu. W następstwie jego ostatnich deklaracji w sprawie WPR, przedstawiciele zarówno Copa, jak i Cogeca chcieli zrozumieć jego myślenie i podejście Komisji do negocjacji.

Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w posiedzeniu wziął udział Jerzy Chróścikowski, Zastępca Przewodniczącej.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że członkowie Copa Cogeca reprezentują rolników z poszczególnych krajów UE i są ważnym głosem, który musi być brany pod uwagę podczas negocjacji. Rolnicy podejmują wielki wysiłek aby zapewnić bezpieczeństw żywnościowe i wysoką jakość produktów, a ciężko to pogodzić z konkurencyjnością. Musimy mieć zapewniony odpowiedni poziom dochodu – podkreśliła Christiane Lambert, przewodnicząca Copa.

W obliczu zjednoczonego sektora rolnego i spółdzielczego, szukającego odpowiedzi, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ponownie potwierdził swoją obietnicę z lutego dotyczącą oceny wpływu każdego oddzielnego wniosku, który Komisja przedstawi w sprawie Zielonego Ładu. Wiceprezes wykonawczy zapewnił uczestników, że wycofanie wniosku dotyczącego WPR nie jest rozważane, ponieważ widzi miejsce na negocjacje w ramach obecnych mandatów współprawodawców w negocjacjach trójstronnych. Wreszcie komisarz Timmermans zaproponował wizję rolnictwa, w której uważa inwestycje w nowe technologie i rolnictwo węglowe za kluczowe opcje, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie bardziej zrównoważonej produkcji.

W obecnym okresie  niestabilności i nadciągającej perspektywie Brexitu bez umowy i ciągłych trudności wynikających z kryzysu COVID-19, sektor rolnictwa podkreślił potrzebę przejrzystości i stabilności, aby móc planować z wyprzedzeniem i kontynuować inwestowanie w ulepszone metody produkcji. Dlatego też konieczna jest kompleksowa ocena wpływu europejskiego Zielonego Ładu, aby wyjaśnić konsekwencje jego wprowadzenia dla naszej produkcji żywności, konkurencyjności i dochodów z rolnictwa.

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, powtarzając obawy rolników, podkreśliła: „Podczas naszej konstruktywnej wymiany zdań,przypomniałam panu Timmermansowi o roli rolników jako prawdziwych „klimatmakerów”. Mamy wiele inicjatyw, w których klimat i różnorodność biologiczna są w centrum naszych działań. Dotyczy to całej Europy. Zielony Ład powinien wspomóc nasze działania wśród wszystkich rolników, nie pozostawiając nikogo w tyle. Oczekujemy, że UE przeprowadzi kompleksową ocenę skutków i że instytucje będą kontynuować negocjacje w sprawie reformy WPR po 2020 roku. Wszyscy potrzebujemy jasnych ram i wizji dla rolnictwa UE. Międzynarodowa konkurencja szaleje i nikt nie będzie na nas czekał”.

Ze swojej strony przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol, dodał ponadto: „Jesteśmy gotowi przyjąć wyzwanie, jakim są wysokie ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oczekujemy jednak, że UE będzie wspierać nasze działania, pomagając rolnikom i ich spółdzielniom konkretnymi narzędziami w zakresie innowacji, technologii i infrastruktury, aby zapewnić niezbędne inwestycje. Cieszę się, że Komisja uznaje rolę spółdzielni rolniczych w inwestowaniu w nowe, innowacyjne i bardziej zrównoważone systemy rolno-spożywcze „.

Poprzedni artykuł.
Następny artykułNagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2020 otrzyma Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj