Strona główna Aktualności O proteście rolników w Szczecinie – 14 czerwca 2013 r.

O proteście rolników w Szczecinie – 14 czerwca 2013 r.

807
0

W miniony piątek, 14 czerwca w Szczecinie odbył się protest rolników przeciwko polityce rządu Donalda Tuska, traktującej sprzedaż ziemi jako sposób na zwiększenie wpływów budżetowych. Na ulice Szczecina wyjechało 15 traktorów. W ramach „Drzwi otwartych traktorów” mieszkańcy Szczecina mogli zasiąść za kierownicą ciągników rolniczych. Podczas akcji protestacyjnej rolnicy na ręce Ryszarda Mićki, wicewojewody zachodniopomorskiego, złożyli petycję do premiera. Rolnicy podkreślają w niej swoje poparcie wobec manifestacji, którą zorganizowano 10 czerwca br. przez Zarząd Regionu  NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Według Przewodniczącego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego „istotną przyczyną systematycznie pogłębiającej się zapaści gospodarczej regionu jest również polityka wobec rolnictwa, będącego ważną gałęzią gospodarki Pomorza Zachodniego. Przyjmowane na szczeblu krajowym rozwiązania nie uwzględniają jego specyfiki, odmienności modelu gospodarstw rolnych i stanu ich organizacji oraz kumulacji zjawisk w innych regionach kraju niewystępujących. Rolnicy sprzeciwiają się  dalszemu utrzymywanie sytuacji, w której mimo że są w posiadaniu 6 proc. użytków rolnych kraju, otrzymujemy jedynie nieco ponad 3 proc. środków na działania inwestycyjne w ramach PROW”.

„Ziemia nie jest surowcem, lecz dobrem narodowym – częścią prastarego gospodarstwa, jakim jest Polska. Rząd musi zachowywać się jak dobry gospodarz, a nie jak dorobkiewicz, który nie czuje w sobie żadnych głębszych wartości duchowych, dla którego ziemia to tylko surowiec, który można dowolnie eksploatować, którym można kupczyć” – podkreślają rolnicy.

W treści petycji zawarto, iż rolnicy domagają się pełnej realizacji postulatów zgłoszonych przez Komitet w 5 grudnia ubiegłego roku, zwłaszcza pilnego podjęcia prac nad przygotowaniem rozwiązań prawnych wzorowanych na innych krajach UE, ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i umożliwiających wspieranie rodzinnego charakteru gospodarstw rolnych po 30 kwietnia 2016 roku.

 

 

Poprzedni artykułInformacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13.06.2013 r.
Następny artykułInformacja z posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ z dnia 18 czerwca 2013 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj