Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność”: zwrot akcyzy za paliwo rolnicze konieczny w maksymalnej stawce

NSZZ RI „Solidarność”: zwrot akcyzy za paliwo rolnicze konieczny w maksymalnej stawce

919
0

W związku z konsultacjami społecznymi projektu  rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2021 roku, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas przedstawiła opinię Związku do proponowanych zapisów. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia stawka zwrotu podobnie jak rok temu została ustalona na 1 zł na 1 litr oleju napędowego, natomiast ogółem przeznaczono na ten cel 1 miliard 180 milionów złotych.

W przekazanej opinii Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” podkreśliła, że Związek podtrzymuje konsekwentnie swój wieloletni postulat  i wnioskuje po raz kolejny o realizację stawki zwrotu za paliwo rolnicze w maksymalnej stawce, wynikającej z dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” zaproponowana w ww. projekcie stawka jest zbyt niska. Związek podkreśla, że wobec wzrastających systematycznie kosztów produkcji rolniczej przy jednoczesnym spadku cen dla rolników, a także w związku z obecnymi trudnościami ekonomicznymi wynikającymi m.in. z pandemii koronawirusa oraz wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), brak jest opłacalności produkcji rolniczej na większości rynków.

„Wobec powyższego NSZZ RI „Solidarność” wnosi o realizację zwrotu akcyzy w maksymalnej stawce, co sprawi, że ww. mechanizm w ramach pomocy krajowej stanie się bardziej efektywny i urealniony w stosunku do ciągle wzrastających kosztów prowadzenia działalności rolniczej” – podkreśliła Przewodnicząca Teresa Hałas.

Poprzedni artykułPrzewodniczący Copa i Cogeca zwracają uwagę na znaczenie działań UE i silnej wspólnej polityki rolnej dla stabilizacji rynków i wsparcia rolników w tych niepewnych czasach.
Następny artykułOcena Copa i Cogeca – WPŁYW COVID-19 NA SEKTOR ROLNY, LEŚNY I RYBOŁÓWSTWA
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj