Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” ws. działań w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)

NSZZ RI „Solidarność” ws. działań w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)

NSZZ RI

W dniu 26 czerwca br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas wystosowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela pismo ws. działań związanych z występowaniem choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

NSZZ RI „Solidarność” uważą, że likwidowanie problemu nie powinno skupiać się tylko na zwiększaniu wymóg fitosanitarnych dla rolników, ale przede wszystkim na minimalizowaniu przyczyn występowania choroby, czyli zmniejszaniu liczebności dzików, które są odpowiedzialne za  rozpowszechnianie potencjalnych ognisk ASF oraz ich przenoszenie do gospodarstwa także m.in. w kukurydzy, sianie i słomie.

Związek po praz kolejny podkreślił, że koszty walki z chorobą nie mogą obciążać dalej producentów trzody chlewnej, którzy i tak ponoszą znaczne i dotkliwe straty w związku z zachwianiem produkcji.

NSZZ RI „Solidarność” stoi na stanowisku, że należy :

• jak najszybciej zabezpieczyć  producentów trzody  od strony ekonomicznej, poprzez przyznanie im godziwych rekompensat i odszkodowań z tytułu ponoszonych strat,
    • rozważyć możliwość wprowadzenia rekompensat za czasowe zawieszenie produkcji trzody (do momentu zakończenia walki z chorobą ASF)
    • jak najszybciej podjąć skuteczne działania prowadzące do skupu przerośniętych świń z terenów objętych ASF a w dalszej perspektywie odzyskania kontroli Państwa nad zakładami i podmiotami skupującymi trzodę chlewną, co pozwoli skutecznie wdrażać i realizować niektóre mechanizmy walki z ASF.
Poprzedni artykułPismo ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
Następny artykułPismo NSZZ RI „Solidarność” dotyczące nowych środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń