Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” w sprawie udziału wojska i innych służb w odstrzale...

NSZZ RI „Solidarność” w sprawie udziału wojska i innych służb w odstrzale dzików w związku z walką z ASF – doraźne zgrupowania zadaniowe

1973
0
Dzik w lesie na Pojezierzu Drawskim

W dniu 19 sierpnia br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas wystąpiła do ministrów obrony narodowej – Mariusza Błaszczaka oraz spraw wewnętrznych i administracji – Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o przywrócenie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe,  sformułowane z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej lub, w innym wariancie, z żołnierzy. Pismo zostało przekazane do wiadomości Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu z wnioskiem o podjęcie stosownych działań.

Pismo jest konsekwencją wniosku NSZZ RI „Solidarność” przedłożonego Głównemu Lekarzowi Weterynarii podczas spotkania w dniu 13 sierpnia 2020 roku. Spotkanie z rolnikami z terenów Lubelszczyzny i Podkarpacia objętych ASF odbyło się na wniosek Władz NSZZ RI”Solidarność” oraz Przewodniczącego Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Tomasza Obszańskiego.

Doraźne zgrupowania zadaniowe, wprowadzone ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 148), która weszła w życie z dniem 31 stycznia 2020 roku (tzw.specustawa) są ważnym, chociaż niewykorzystywanym narzędziem walki z ASF.

Z informacji uzyskanych przez Związek wynika, że w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych przez powyższe jednostki odbyło się zaledwie 12 tych polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki, a dodatkowo tylko w jednym przypadku  utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego, pozostałe zgrupowania składały się z funkcjonariuszy Policji,  Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Z dniem 1 kwietnia br. ze względu na zagrożenie związane z epidemią   COVID-19 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.

„Tym samym Państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż Państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików (nota bene będących własnością Skarbu Państwa), które są głównym wektorem przenoszenia choroby, mimo że ustawodawca dał  nowe narzędzia prawne do skutecznej realizacji odstrzałów – podkreśliła w przywołanym piśmie Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

 „Zwracam uwagę, że sytuacja w zakresie afrykańskiego pomoru świń w ocenie rolników jest dramatyczna, o czym mówią fakty. W tym roku potwierdzono już niemal 3 000 przypadków u dzików, co jest rekordową ilością. Ponadto w prowadzonych poszukiwaniach w 2020 roku znaleziono już 8 483 padłych dzików, co jednoznacznie wskazuje to na ogromny wzrost liczby dzików wpływający bez wątpienia na szerzenie się choroby ASF w kraju, szczególnie w województwach lubelskim i warmińsko – mazurskim, wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim i podkarpackim, a ponadto związane z tym są straty rolników, likwidacja i bankructwo gospodarstw, tragedie ludzkie i osobiste a także odnotowywane zwiększone szkody łowieckie” – podkreśliła Przewodnicząca.

Ponawiając w podsumowaniu powyższy wniosek o uruchomienie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe pragnę podkreślić, że tylko skoordynowane działania wszystkich służb i organów Państwa mogą doprowadzić do eliminacji wirusa afrykańskiego pomoru świń.

W innym przypadku wielu rodzinnym gospodarstwom rolnym grozi likwidacja i bankructwo, Polsce grozi likwidacja rodzimej hodowli trzody chlewnej a polskiemu społeczeństwu grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego i uzależnienie polskiego rynku od importu.

Tylko w wypadku wykorzystania przez Państwo wszystkich dostępnych instrumentów można pokonać wirusa. W wypadku braku poprawy sytuacji związanej z eliminacją ASF, NSZZ RI „Solidarność” będzie zmuszony do podjęcia zdecydowanych działań statutowych” – poinformowała Przewodnicząca Teresa Hałas.

 

Poprzedni artykułPyszna wieprzowina z województwa lubelskiego podczas Jarmarku Sitarskiego w Biłgoraju
Następny artykuł„Prymas Stefan Wyszyński w pamięci polskiego rolnika” – spotkanie okolicznościowe i koncert w czasie Dożynek Jasnogórskich 5-6 września 2020 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj