Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie związków miedzi w...

NSZZ RI „Solidarność” w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie związków miedzi w rolnictwie

733
0

W dniu 28 marca br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła do Sekretarza Generalnego Copa Cogeca Pekki Pesonena z wnioskiem o podjęcie działań w Komisji Europejskiej mających na celu przedłużenie zezwolenia na stosowanie związków miedzi w rolnictwie na kolejne lata.

 

Przewodnicząca przypomniała, że Komisja Europejska przedłużyła stosowanie związków miedzi w ochronie roślin do końca 2018 roku i trwa proces ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r. W piśmie do Sekretarza Generalnego  Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” zaapelowała, by nie pozbawiać sadowników i warzywników oraz producentów rolnych (integrowanych i ekologicznych ) cennego narzędzia jakim jest miedź (Cu w postaci wodorotlenku miedzi, trójzasadowego siarczanu miedzi, tlenochlorku miedzi, tlenku miedzi, chelatów miedzi), która służy do ograniczania i zwalczania szeregu chorób wywoływanych przez bakterie i grzyby patogeniczne. Podkreśliła, że dodatkowo miedź jako mikroelement posiada wielkie znaczenie w procesie formowania ziarna roślin zbożowych (nawożenie dolistne miedzią). Za pomocą środków zawierających związki miedzi można ograniczać szereg chorób, a wycofanie jej z ochrony roślin spowodowałoby konieczność wielokrotnego użycia preparatów chemicznych w ochronie integrowanej (chemizacja i niekorzystny jej wpływ na środowisko naturalne, nie tylko się nie zmniejszy, ale nawet zwiększy, zatem wycofanie – rozsądnie używanej miedzi będzie ze szkodą, a nie pożytkiem dla środowiska naturalnego) oraz pozbawiłoby producentów ekologicznych jednego z najważniejszych preparatów do ograniczania chorób w produkcji ekologicznej. Braku tych środków ochrony roślin nie da się wypełnić innymi preparatami, ponieważ po prostu nie ma takich, które byłyby dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej. „Jeśli zatem Komisja Europejska ma na uwadze szeroko pojęty interes producentów oraz dobro środowiska naturalnego, w którym żyjemy i pracujemy, to nie może się zgodzić na wycofanie miedzi z programów ochrony roślin sadowniczych i warzyw oraz nawożenia” – podkreśliła Przewodnicząca Teresa Hałas.

 

Stanowisko w ww. sprawie zostało przekazane do wiadomości ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o wsparcie działań w tym zakresie na forum UE.

Pismo Przewodniczącej Teresy Hałas z dnia 28 marca 2018 roku

Poprzedni artykułOdpowiedź Ministra Rolnictwa na wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie stosowania środków ochrony roślin na obszarach EFA
Następny artykułŻyczenia wielkanocne 2018
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj