Strona główna Aktualności Pismo NSZZ RI „Solidarność” do Premiera w sprawie ostatnich wypowiedzi ministra rolnictwa...

Pismo NSZZ RI „Solidarność” do Premiera w sprawie ostatnich wypowiedzi ministra rolnictwa na temat piątki dla zwierząt i uboju rytualnego.

W dniu 13 listopada br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystąpiła do Premiera Mateusza Morawieckiego w związku z ostatnimi wypowiedziami ministra rolnictwa Grzegorza Pudy na temat uboju rytualnego oraz zapowiedziami dotyczącymi kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”).

W swoich ostatnich wypowiedziach medialnych minister Grzegorz Puda wyraził pogląd, że  Unia Europejska zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i konieczne jest dostosowanie prawa do przepisów unijnych.  Ponadto w swojej wypowiedzi w programie „Tydzień” w dniu 8 listopada br. Pan Minister stwierdził, że jednym z zapisów Zielonego Ładu jest zapis o dobrostanie zwierząt, co oznacza, że sposób uboju zwierząt będzie miał wpływ na dotacje dla rolników.

Mając na uwadze powyższe Przewodnicząca Teresa Hałas wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego o wskazanie podstaw prawnych tych twierdzeń i wskazanie w tym zakresie konkretnych aktów prawnych prawa europejskiego, a także konkretnych zapisów w tej sprawie tzw. „Zielonego Ładu”.

„Pragniemy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy, zdaniem Ministra Rolnictwa, przepisy takie mają być w Unii Europejskiej obowiązującym prawem, to należy podjąć wszelkie starania, by w interesie rolników i hodowców bydła takie projektowane przepisy zostały wyeliminowane” – napisała Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” wypowiedzi ministra wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Odnośnie zapowiadanej kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”), Przewodnicząca wystąpiła z wnioskiem o zaprzestanie prac nad ww. ustawą.

„Nawiązując natomiast do informacji o projektowaniu kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”), z uwagi na to, że w dalszym ciągu zawierać ma ona rozwiązania bardzo szkodliwe dla polskiego rolnictwa oraz hodowli, a projekt ten po raz kolejny nie jest konsultowany z rolnikami, w imieniu NSZZ RI „Solidarność” zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o zaprzestanie prac nad nowelizacją ustawy. Jednocześnie ponawiam prośbę o spotkanie w sprawie ww. ustawy z władzami NSZZ RI „Solidarność”, wyrażone w piśmie L.dz. 172/2020 z dnia 23 października 2020 roku” napisała w piśmie do Premiera Przewodnicząca Związki Teresa Hałas.

Poprzedni artykułNowy numer Magazynu rolniczego „Nasza Ziemia”
Następny artykuł„Wieś to też Polska”: o nieuczciwych podmiotach w branży rolnej i dochodzeniu od nich należności