Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” w sprawie deklaracji wicepremiera Henryka Kowalczyka dotyczącej ziemi w...

NSZZ RI „Solidarność” w sprawie deklaracji wicepremiera Henryka Kowalczyka dotyczącej ziemi w powiecie głubczyckim: popieramy decyzję Pana Premiera, mając nadzieję że obejmie ona wszystkie podmioty, które nie dokonały wyłączeń

699
0

W dniu 30 września 2022 roku Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański kierował pismo do wicepremiera Henryka Kowalczyka, w odpowiedzi na jego deklarację wicepremiera dotyczącą zwrotu ziemi dzierżawionej w powiecie głubczyckim przez spółkę, która nie dokonała ustawowego wyłączenia gruntów.

W związku oświadczeniem Pana Premiera dotyczącym sprawy ziemi w powiecie głubczyckim, w imieniu NSZZ RI „Solidarność” składam Panu Premierowi podziękowania za jednoznaczne stanowisko w tej sprawie, które jest zgodne z oczekiwaniami środowiska rolniczego. NSZZ RI „Solidarność” od dawna głośno domagał się jasnego stanowiska w sprawie powrotu gruntów rolnych do Skarbu Państwa i rozdysponowania ich wśród rolników indywidualnych. Mowa tutaj o długoletnich umowach dzierżawy podmiotów, które nie wyłączyły ustawowych 30% swojego areału( zgodnie z ustawa z dnia 16.09.2011 roku), tracąc tym samym możliwość przedłużenia umowy dzierżawy. NSZZ RI „Solidarność” uważa, że  obowiązujące prawo musi być w pełni respektowane i równe wobec wszystkich. Dlatego popieramy decyzję Pana Premiera, mając nadzieję że obejmie ona wszystkie podmioty, które nie wywiązały się z tego obowiązku i będziemy też wspierać wszelkie idące za tą deklaracją decyzje. Jesteśmy za transparentnym podziałem gruntów rolnych oraz poprawą struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych, które zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwu. Dla NSZZ RI „Solidarność” bezpieczeństwo żywnościowe kraju jest jednym z  priorytetów, które jest  szczególnie ważne, chociażby w obliczu wojny na Ukrainie. Jeszcze raz dziękując za jasne u klarowne stanowisko, w sprawie o którą od lat walczy NSZZ RI ”Solidarność”. – napisał w piśmie Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.

Przypomnijmy, że w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych wicepremier, minister rolnictwa i rozowju wsi napisał :”Ziemia z dzierżawy po Top Farms Głubczyce musi wrócić do Skarbu Państwa, bo spółka nie zgodziła się na wyłączenie części gruntów z umowy. Plan dalszego rozdysponowania tych gruntów ma opracować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Osobiście nadzoruję działania KOWR-u w tym temacie”

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka
Następny artykułPszczoła Bohater cz. 1 – Życie Pszczoły
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj