Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność”: potrzebna pilna zmiana sposobu waloryzacji emerytur rolniczych

NSZZ RI „Solidarność”: potrzebna pilna zmiana sposobu waloryzacji emerytur rolniczych

2354
2

W dniu 21 marca br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła w imieniu Prezydium Związku do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o pilną zmianę przepisów z zakresu waloryzacji emerytur rolniczych. Jest to postulat wielokrotnie już przedkładany przez NSZZ RI „Solidarność” i problem, który nabrzmiewa od lat. Zdaniem Związku należy jak najszybciej dokonać zmiany przepisów i zwaloryzować w oparciu o nowe przepisy rolnicze emerytury. 

Ostatnio coraz więcej rolników sygnalizuje w swoich wnioskach przekazywanych Związkowi, że po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7 %, rolnicy nie otrzymują finalnie emerytur wyższych o 7%. W opinii rolników jest to błąd w wyliczeniach ze strony KRUS. Nic bardziej mylnego, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej ( od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto),a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS).

Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Powyższe kwestie reguluje w szczególności art. 48 oraz art. 48a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266).W związku z tym faktycznie w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7%, co stale podnoszą rolnicy w przedkładanych nam wnioskach – podkreśliła w swoim piśmie Przewodnicząca Związku Teresa Hałas.

Należy także pamiętać, że w przypadku zbiegu emerytury rolniczej z emeryturą z systemu powszechnego, gdzie emeryt otrzyma sumarycznie emeryturę z tych dwóch źródeł wyższą niż najniższa emerytura pracownicza, waloryzacji kwoty emerytury rolniczej nie dokonuje się. To kolejny przykład na krzywdzące dla rolników przepisy.

Mając na względzie całą powyższą argumentację, zwracam się jak na wstępie z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste zasady” – podkreśliła Przewodnicząca Związku.

Należy podkreślić, że jest to kolejna w ostatnim czasie interwencja Związku w tej sprawie. W dniu 25 lutego br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas przekazała opinię Związku do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, dotyczącą m.in. braku konieczności przekazywania ziemi za pełną emeryturę rolniczą, w którym Związek po raz kolejny zasygnalizował konieczność zmiany sposobu waloryzacji emerytur rolniczych.

 

 

 

 

Poprzedni artykułNagrody rolnictwa ekologicznego – konkurs Komisji Europejskiej
Następny artykułPosiedzenie grupy roboczej Copa Cogeca „Płatności bezpośrednie i zazielenienie”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

2 KOMENTARZE

 1. Mam dwie niskie emerytury Jedna z KRUS wynosi 1163 zl i z ZUS 600 zl
  Nie dostalam waloryzacj
  Jak mozna tak ludzi traktowac
  Przy tak wysokiej inflacji
  nie ma waloryzacji
  Ale skladki zdrowotne potraca sie z dwoch emerytur
  W tym KRUS maja dziwne przpisy
  Ten kto przychodzi na wczesniejsza emeryture nie otrzymuje waloryzacji
  Albo Ci co maja dwa swiadczenia np z ZUS I KRUS tez nie otrzymuja waloryzacji
  TO JEST NIEROWNE
  TRAKTOWANIE LUDZI
  I NIE ZHODNE Z.PRAWEM
  PRZY TAK WYSOKIEJ INFLACJI ZABIERA SIE BIEDNYM I SPRACOWANYM EMERYTOM WALORYZACJE
  WSTYD ZE PANSTWO
  TAK NIEROWNO TRAKTUJE BIEDNYCH EMERYTOW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj