Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” do Premiera Morawieckiego : nowelizacja ustawy o biopaliwach to...

NSZZ RI „Solidarność” do Premiera Morawieckiego : nowelizacja ustawy o biopaliwach to cios w polskich producentów rzepaku

W dniu 9 sierpnia 2022 roku Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o zaprzestanie plac legislacyjnych nad  projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy  o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (UD414) i jej niezwłoczne wycofanie. W przeciwnym wypadku może dojść do załamania produkcji rzepaku w Polsce i do  pogorszenia i tak już trudnej sytuacji gospodarstw.

Na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 2 sierpnia 2022 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Głównym założeniem projektu jest zmniejszenie minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 60%. Przypomnijmy, że Narodowy Cel Wskaźnikowy to najogólniej mówiąc minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych. Ustawa zwiększa także korzystania przez koncerny paliwowe z tzw. opłaty zastępczej NCW o także zwiększa  limit dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce).    Zdaniem ekspertów rozwiązania te spowodują, że minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do poziomu 4,38% wobec 5,77%, jakie obowiązuje w bieżącym roku, co zmniejszy znacznie popyt na krajowe esrty.

„Aktualnie procedowany i przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ogranicza poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 60 %, a także wprowadza tzw. opłatę zastępczą Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz zwiększenie limitu dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Wprowadzenie tego typu rozwiązań w praktyce spowoduje ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry i doprowadzi do znacznego ograniczenia opłacalności produkcji rzepaku w Polsce, doprowadzając do likwidacji wielu gospodarstw. Już w tym momencie, w związku z przyjęciem przez Rząd ww. rozwiązań, obserwuje się znaczny w ostatnich dniach spadek cen rzepaku, oferowanych rolnikom przez podmioty skupowe, co pogarsza i tak już trudną sytuację rolników związaną m.in. z cenami nawozów, z ogólna sytuacją rynkową a także  ze skutkami gospodarczymi konfliktu na Ukrainie.

W związku z powyższym NSZZ RI „Solidarność” postuluje o pilne wycofanie z prac legislacyjnych  przedmiotowego projektu ustawy, który w zaproponowanym kształcie jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych” – napisał w piśmie Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.

Przypomnijmy, że podpisana przez  ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 9 września 2006 roku ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o  biokomponentach i biopaliwach ciekłych, poza  niekwestionowanym znaczeniem dla środowiska naturalnego pomagała w zapewnieniu odpowiednie dochody rolnikom i rozwoju uprawy rzepaku w Polsce.

Poprzedni artykułOdstępstwa od warunkowości WPR – Decyzja podjęta na czas daje rolnikom niezbędną jasność sytuacji, jednak nie zapewnia wystarczających narzędzi
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” : drastyczny wzrost stawek za czynności weterynaryjne doprowadzi do dalszej likwidacji hodowli trzody chlewnej w Polsce