Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Prezydenckich w Spale

NSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Prezydenckich w Spale

789
0
NSZZ RI

W dniu 17 września 2017 roku, z udziałem oficjalnej delegacji NSZZ RI „Solidarność” odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale.  W uroczystości uczestniczyła kilkunastoosobowa delegacja NSZZ RI „Solidarność” na czele z Przewodniczącą Teresą Hałas z wieńcem dożynkowym przygotowanym przez panie z województwa kujawsko-pomorskiego. W skład delegacji weszli też Związkowcy w strojach ludowych z poszczególnych rejonów kraju m.in. z Kujaw, z woj łódzkiego (Ziemi Łowickiej i Sieradzkiej) Sądecczyzny czy Ziemi Lubelskiej oraz grupa dzieci w tradycyjnych strojach ludowych ziemi sieradzkiej.  W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni, członkowie Rady Krajowej i Prezydium Związku.

Główne uroczystości  rozpoczęły się w niedzielę 17 września uroczystą Mszą Św. w intencji rolników, pod przewodnictwem Biskupa Seniora  Diecezji Łowickiej Józef Zawitkowskiego, który wygłosił także dożynkową homilię. Po nabożeństwie Para Prezydencka w korowodzie dożynkowym przeszła na stadion, gdzie odbył się dalszy ceremoniał dożynkowy. W swoim przemówieniu Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę na bieżące problemy polskiej wsi oraz podkreślił jej znaczenie w zarówno w obecnej rzeczywistości, jak i w procesie walki o wolności i niepodległość.

– Praca rolnika to także obrona Rzeczpospolitej przez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego; nigdy w historii polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda.

Dożynkom towarzyszyła  tradycyjnie wystawa tzw. „Miasteczka Regionów”, czyli stoiska przygotowane przez wszystkie 16 województw.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.

NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale NSZZ RI "Solidarność" na Dożynkach Prezydenckich w Spale

Poprzedni artykułPrzemówienie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas podczas Dożynek Jasnogórskich
Następny artykułPrzewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas powołana przez Prezydenta RP do składu Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj