Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” – Krajową Grupę Spożywczą powinno nadzorować ministerstwo rolnictwa i...

NSZZ RI „Solidarność” – Krajową Grupę Spożywczą powinno nadzorować ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi

603
0

W dniu 30 listopada br. Przewodniczący Związku Tomasz Obszański wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o przekazanie nadzoru nad Krajową Grupą Spożywczą ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi. Jest to wielokrotnie przedkładany przez Związek postulat.

Przypomnijmy, że Krajowa Grupa Spożywcza powstała na bazie Krajowej Spółki Cukrowej w odpowiedzi na postulaty rolników, aby stworzyć koncern spożywczy, którego współwłaścicielami będą rolnicy, a który pomoże w ustabilizowaniu rynku. Grupa powstała, ale trafiła w ręce ministra aktywów państwowych.

„Realizując Uchwałę Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z dnia 30 czerwca 2023 roku oraz mając na względzie wieloletni postulat NSZZ RI „Solidarność” dotyczący włączenia Krajowej Grupy Spożywczej pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację na rynkach rolnych, w imieniu NSZZ RI „Solidarność” zwracam się do Pana Premiera o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu przeniesienie nadzoru nad Krajową Grupą Spożywczą, jako strategicznego podmiotu sektora rolno-spożywczego do Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi” – napisał w piśmie do premiera Przewodniczący Związku Tomasz Obszański.

„Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” podmiot ten, będący strategicznym elementem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i  stabilizującym rynki spożywcze w Polsce z oczywistych względów powinien znajdować się pod nadzorem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Zdaniem Związku bez dokonania tej fundamentalnej zmiany pogłębi się destabilizacja rynków rolnych w najbliższych latach, co w efekcie doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

Wnosimy o jak najszybsze przejście KGS pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, popierając w tym zakresie stanowisko wyrażone w porozumieniu zawartym pomiędzy ZZZiOR a Ministrem Rolnictwa dnia 27/04/23r. ws. włączenia KGS pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa”.

 

Poprzedni artykułKondolencje
Następny artykułKonferencja pt.: „Ubezpieczenia wzajemne jako element stabilizacji dochodów rolniczych i powszechności ubezpieczeń”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj