Strona główna Aktualności Europejska Inicjatywa Obywatelska „EatORIGINAL! Unmask your food” „Wiem, co jem! Cała prawda na...

Europejska Inicjatywa Obywatelska „EatORIGINAL! Unmask your food” „Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu”

29 listopada br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wraz z senatorem Jerzym Chróścikowskim uczestniczyła w Brukseli w konferencji prasowej pt. „EatORIGINAL! Unmask your food” „Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu”, która połączona była z degustacją produktów regionalnych. W wydarzeniu, na zaproszenie Związku, uczestniczyła również Beata Gosiewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Konferencja dotyczyła Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej pt.: „EatORIGINAL! Unmask your food” („Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu”), która 19 września br. została przyjęta przez Komisje Europejską. Organizatorami oraz członkami komitetu obywatelskiego są reprezentanci związków rolniczych z 7 europejskich państw.  Polskę w tym projekcie reprezentuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Przedmiotem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej pt.: „EatORIGINAL! Unmask your food”  jest  nałożenie na wszystkie produkty spożywcze obowiązkowych deklaracji pochodzenia w celu zapobiegania oszustwom, ochrony zdrowia publicznego i zagwarantowania konsumentom prawa do informacji.

Jej głównym celem jest wprowadzenie obowiązku wskazania państwa pochodzenia dla całej żywności przetworzonej i nieprzetworzonej znajdującej się w obiegu w UE, bez odstępstw dla zarejestrowanych znaków towarowych i oznaczeń geograficznych, a w przypadku żywności przetworzonej – obowiązkowe wskazanie miejsca pochodzenia składników podstawowych, jeżeli miejsce ich pochodzenia jest inne niż miejsce pochodzenia produktu końcowego oraz poprawa spójności etykiet, z uwzględnieniem zharmonizowanych informacji na temat metod produkcji i metod przetwórczych, w celu zapewnienia przejrzystości w całym łańcuchu żywnościowym.

Podpisy pod powyższą inicjatywą można składać pod adresem:

Zachęcamy serdecznie do składania podpisów!

Poprzedni artykułPromocja książki „Droga rolników od Solidarności do niepodległości” – zapowiedź prasowa
Następny artykułJak podpisać się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „EatORIGINAL! Unmask your food” „Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu” – instrukcja krok po kroku