Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” : drastyczny wzrost stawek za czynności weterynaryjne doprowadzi do...

NSZZ RI „Solidarność” : drastyczny wzrost stawek za czynności weterynaryjne doprowadzi do dalszej likwidacji hodowli trzody chlewnej w Polsce

1177
0

W związku z wejściem w życie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną i drastycznym, nawet kilkusetprocentowym  wzrostem stawek za te czynności, a także wobec nieuwzględnienia głosu środowiska rolniczego w procesie konsultacji społecznych, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański wystąpił do Wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wyrażając zdecydowany sprzeciw Związku wobec wprowadzonych rozwiązań.

Z cała stanowczością należy wskazać, że drastyczna podwyżka opłaty m.in. za wydanie świadectwa zdrowia dla świń doprowadzi do likwidacji stad i dalszej likwidacji gospodarstw hodujących trzodę chlewną, które i tak zostały w znacznej liczbie zlikwidowane w związku  z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wprowadzone rozwiązania mogą doprowadzić do ostatecznego załamania hodowli trzody chlewnej w Polsce i będą szczególnie niekorzystne dla rodzimej hodowli, w szczególności dla gospodarstw specjalizujących się w hodowli loch. Należy też zgodzić się z opinią, że wprowadzone przepisy są zaprzeczeniem zapowiadanej polityki wspierania małych gospodarstw z produkcją zwierzęcą i stawiających na małe przetwórstwo w ramach rolniczego handlu detalicznego lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

Dlatego też NSZZ RI „Solidarność” konstatując powyższe fakty i brak uwzględnienia głosu środowiska rolniczego w konsultacjach społecznych, domaga się pilnej zmiany przepisów rozporządzenia w kierunku przywrócenia stawek, które realnie będą odzwierciedlać  koszty możliwe do poniesienia przez rolników i biorące pod uwagę koszty hodowli, ceny za sprzedawany surowiec a także trudną stację na rynku trzody w Polsce” – napisał w przekazanym piśmie Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” do Premiera Morawieckiego : nowelizacja ustawy o biopaliwach to cios w polskich producentów rzepaku
Następny artykułRolno-spożywczy łańcuch dostaw kluczowy dla społeczeństwa.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj