Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” apeluje do premiera w sprawie konieczności przywrócenia odstrzałów

Dzik w lesie na Pojezierzu Drawskim

W dniu 14 kwietnia br.Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas, uwzględniając liczne sygnały od rolników wystąpiła do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem w sprawie pilnej zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz.658) , która przywróci kołom łowieckim możliwość realizacji odstrzałów, szacowania szkód łowieckich oraz obowiązków wynikających z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, dotyczących walki z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużono zakaz przemieszczania się na terenie kraju do 19 kwietnia br., nie uwzględniając odstępstw zawartych we wcześniejszym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2020 roku, a które dotyczyło możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej w tym możliwości odstrzału a także odstrzału sanitarnego związanego z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W wyniku wprowadzenia przepisów rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 2020 roku myśliwym uniemożliwiono wykonywanie czynności zawartych w ustawie Prawo łowieckie oraz ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, co skutkuje nie tylko dalszemu  rozprzestrzenianiu się wektora ASF jakim jest dzik (także na rejonu o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej w kraju) , ale także implikuje  powstawanie coraz to większych szkód w uprawach i zasiewach powodowanych przez zwierzynę łowną, co w dalszej perspektywie spowoduje duże straty w uprawach, a przy dalszym braku możliwości realizacji polityki łowieckiej może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego dla naszego społeczeństwa, gdyż rolnicy nie będą w stanie zebrać wystarczających plonów.

„W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera jak na wstępie o   pilną zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz.658) i umożliwienie myśliwym wykonywanie czynności zawartych w ustawie Prawo łowieckie oraz ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (…)” – napisała w piśmie Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

„Brak zastosowania powyższych rozwiązań i dalsze uniemożliwianie realizacji polityki łowieckiej może w dalszej konsekwencji doprowadzić do dalszych znacznych strat wśród rolników, dalszego rozprzestrzeniania się ASF, a w konsekwencji do bankructwa wielu gospodarstw rodzinnych produkujących żywność i zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa” – podkreśliła Przewodnicząca Związku.

Pismo ws. umożliwienia odstrzału

Poprzedni artykułNasza Ziemia nr 03-04/2020
Następny artykułWPŁYW COVID-19 NA SEKTOR ROLNY, LEŚNY I RYBOŁÓWSTWA OCENA COPA I COGECA 1-7 kwietnia 2020 r.