Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” apeluje do Premiera o zwolnienie ze składek KRUS za...

NSZZ RI „Solidarność” apeluje do Premiera o zwolnienie ze składek KRUS za II kwartał 2020 roku w całości

1950
1

W dniu 17 kwietnia 2020 roku, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o zmianę przepisów i całościowe zwolnienie rolników ze  składek KRUS za II kwartał 2020 roku.

Obecnie funkcjonujący rządowy mechanizm pomocowy dotyczy jedynie części emerytalno-rentowej (wartość pomocy szacuje się na ponad 300 mln złotych), nie dotyczy natomiast części chorobowo- macierzyńskiej (czyli zdrowotnej, wypadkowej i macierzyńskiej -ok. 140 mln zł), którą rolnicy są zmuszeni zapłacić. Kwestia dodatkowa to także ubezpieczenie zdrowotne, z którego rolnicy zwolnieni nie są.

W toku prac nad uchwaloną ustawą w Senacie, z inicjatywy i wniosku  NSZZ RI „Solidarność”, zgłoszona została poprawka pozwalająca na całościowe zwolnienie rolników z płatności składek za II kwartał 2020 roku (poprawka 93). Poprawka ta uzyskała poparcie przez Senat, niestety finalnie nie uzyskała wystarczającego poparcia w ostatecznym kształcie ustawy .

Należy zwrócić uwagę  iż we wszystkich zapowiedziach dotyczących realizacji tarczy antykryzysowej w części poświęconej rolnictwu mówiono o zwolnieniu ze składek KRUS, co także przez ogół opinii publicznej zostało odebrane jako umorzenie całkowite.W takiej sytuacji rolnicy od których sygnały licznie otrzymujemy, a którzy otrzymują nakazy płatnicze z KRUS czują się wprowadzeni w błąd, gdyż ich zdaniem sprawa nie została dostatecznie wyjaśniona opinii publicznej” – podkreśliła Przewodnicząca Teresa Hałas.

Pismo w sprawie zwolnienia ze składek KRUS

 

Poprzedni artykułNowelizacja przepisów w zakresie umożliwienia odstrzałów w ramach ochrony upraw i odstrzału sanitarnego
Następny artykułPismo Copa – Cogeca do Komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj