Strona główna Aktualności NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ na spotkaniu z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem

NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ na spotkaniu z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem

W dniu 2 grudnia br, w pierwszą niedzielę adwentu,  po raz pierwszy z posługą do stoleckiej (woj. Łodzkie, gm. Złoczew) parafii, parafii z którą związany jest od dzieciństwa, przybył jako Biskup Kaliski Ksiądz Biskup Edward Janiak. Dzięki uprzejmości, Jego Ekscelencja, w tym uroczystym dniu, przyjął również delegację naszego związku.  Liczna Delegacja N.S.Z.Z. RI SOLIDARNOŚĆ za pośrednictwem Pana Jerzego Dęgi, Pana Józefa Kokoszki i Pana Andrzeja Śnieguli, licznie zgromadzonych działaczy N.S.Z.Z. RI SOLIDARNOŚĆ gminy Złoczew z Przewodniczącym Panem Antonim Mrowińskim poprosiła Księdza Biskupa o błogosławieństwo. Podczas długiej audiencji z Duszpasterzem rozmawialiśmy o sposobach i działaniach, które są konieczne, aby móc skutecznie  rozwiązywać problemy rolnictwa i rolników, o rozszerzeniu działalności, o integracji rolników w duchu wiary i solidarności, o wiarygodnym medialnym przekazie sytuacji w rolnictwie.

Ksiądz Biskup wyraził ubolewanie, że konieczne są aż tak drastyczne działania jak protesty, aby wpłynąć na władze rządowe  o godne traktowanie ludzi wsi, odnosząc się między innymi do kwestii wykupów gruntów pod inwestycje państwowe i bezrobocia. Niedopuszczalne we współczesnej Polsce są działania, które przypominają przymusowa stalinowską kolektywizację chłopów ukraińskich w latach dwudziestych  XX wieku. Czasy Wielkiego Głodu na Ukrainie, gdzie albo chłop przystał do kolektywu stalinowskiego albo, gdy się sprzeciwił i protestował, czekała go śmierć głodowa.  Polski rolnik nie raz już dał świadectwo, że  w duchu wiary i solidarności potrafi wywalczyć godne traktowanie, a związek Solidarność w tym pomaga. Parafia pw. św. Wawrzyńca w Stolcu (dekanat złoczewski) to wspólnota, z której pochodzą Rodzice Biskupa Kaliskiego Edwarda. Toteż wywodząc się ze wsi doskonale zna ciężką dolę i  drogę jaką musi pokonać mieszkaniec wsi, aby odnieść sukces.

Eucharystią, modlitwą i darami. Delegacja N.S.Z.Z. RI SOLIDARNOŚĆ podziękowała za duchowe wsparcie w działaniu. Dary lasu wręczyli też Leśnicy z Nadleśnictwa Złoczew. Biskup Kaliski Edward Janiak jest Krajowym Duszpasterzem Leśników. Kilka dni wcześniej w poniedziałkowy poranek (18 listopada 2012) Eucharystię, w intencji wszystkich pracowników leśnictwa, sprawował Ksiądz Biskup w Gołuchowie (wieś  w Kaliskiem, w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim), gdzie na robocze spotkanie przybyli  Delegaci N.S.Z.Z. SOLIDARNOŚĆ Pracowników Leśnictwa. W miejscowym kościele parafialnym, usytuowanym po sąsiedzku z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie  Eucharystią i modlitwą  w intencji wszystkich pracowników leśnictwa poprzedzili obrady zgromadzeni leśnicy.  Podczas takiego spotkania – Ksiądz Biskup, Krajowy Duszpasterz Leśników, Wielki Przyjaciel Leśników z wielką troską o pracowników lasu powiedział zgromadzonym o wierze – że trzeba ją ożywić, że trzeba ją pogłębić, że trzeba odkryć to co jest bogactwem wiary każdego z nas. Prosił Ksiądz Biskup, by nie wstydzić się wiary, by zauważyć jak cenną jest wiara ludzi prostych – takimi często byli nasi rodzice i ich wiara prosta, nieskomplikowana zachwyca do dzisiaj…

Zygmunt Szwagrzak

Materiał i zdjęcia dzięki uprzejmości Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej http://www.radiorodzina.kalisz.pl/

Poprzedni artykułZmiany legislacyjne – grupy producentów rolnych