Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie

NSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie

NSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie

W dniach 2-3 września 2017 roku Związkowcy z NSZZ RI „Solidarność” z całego kraju na czele z Przewodniczącą Teresą Hałas i członkami Prezydium Związku uczestniczyli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. To już 36. Dożynki Jasnogórskie. Pierwsze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy NSZZ RI „Solidarność”.

W przeddzień głównych niedzielnych uroczystości, 2 września  odbyło się tradycyjne posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Częstochowie, a Przewodnicząca Teresa Hałas uczestniczyła też w otwarciu XXVI Krajowej Wystawy Rolniczej, nad którą na zaproszenie Dyrektora ŚODR w Częstochowie Marka Dziubka objęła  patronat. Następnie także z udziałem Przewodniczącej w Auli Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze odbyła się konferencja nt. „ Wykorzystanie środków PROW 2007 – 2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków z PROW w perspektywie 2014-2020”.

Następnie odbyło się tradycyjne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem JE ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego – krajowego duszpasterza rolników i pszczelarzy oraz z udziałem wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego, który przekazał informację na temat działań rządu w związku z wystąpieniem podczas żniw niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz działań związanych z ASF oraz importem artykułów rolno-spożywczych (w tym zbóż) z Ukrainy.

Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” podtrzymała uchwałę Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, w której zaapelowano do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Zdaniem Rady Krajowej wprowadzenie stanu klęski żywiołowej  da możliwość lepszej koordynacji i planowania zadań  oraz da realna możliwość skorzystania przez Rząd z szerszego katalogu działań i środków nadzwyczajnych, które uskutecznią oferowaną pomoc i ukrócą nieuczciwe praktyki i działania spekulacyjne podmiotów wykorzystującym trudną sytuację rolników.

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” symbolicznym bukietem róż przekazanym na ręce JE ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego, złożyła podziękowania dla wszystkich duszpasterzy rolników, podkreślając także zaangażowanie związkowców z NSZZ RI „Solidarność” w dzieło powołania Duszpasterstwa Rolników.

W niedzielę bezpośrednio przed Sumą Dożynkową, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wygłosiła przemówienie do zgromadzonych na Błoniach Jasnej Góry Rolników – uczestników tegorocznych dożynek.

W tegorocznych dożynkach uczestniczyło ponad 50 tys. Rolników z terenu całego kraju, w tym delegacje NSZZ RI „Solidarność” z pocztami sztandarowymi, wieńcami żniwnymi darami ołtarza z terenu całego kraju. W procesji z darami ołtarza, bezpośrednio po delegacjach Prezydenta RP i Ministra Rolnictwa, kielich mszalny na ręce abp Stanisława Gądeckiego- Przewodniczącego KEP złożyła Delegacja NSZZ RI „Solidarność” na czele z Przewodniczącą Związku. Zgodnie z wieloletnią tradycją na honorowym miejscu, jako organizatora pierwszych dożynek znalazł się poczet sztandarowy z historycznym sztandarem NSZZ RI „Solidarność”.

Poprzedni artykułKonferencja „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”.
Następny artykułPrzemówienie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas podczas Dożynek Jasnogórskich