Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” ws. stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

NSZZ RI „Solidarność” ws. stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

W dniu 23 października br. NSZZ RI „Solidarność” przekazał ministrowi rolnictwa opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2015 roku.

W opinii przekazanej ministrowi rolnictwa Związek podkreślił, że zaproponowana w projekcie stawka 0,96 PLN za litr jest tylko kosmetyczną zmianą stawki  obwiązującej w latach 2012,2013 i 2014 (0,95 PLN / 1 litr) i nie odzwierciedla w żaden sposób kosztów i warunków prowadzenia działalności rolniczej oraz sprawia, że ww. mechanizm, który w założeniu ma wpływać na poprawę konkurencyjności polskim rolnikom, nie spełnia swojej roli.

Ponadto Związek wzorem lat ubiegłych wystąpił o podniesienie limitu zużycia oleju napędowego na hektar do 126 litrów z 86 obecnie obowiązujących (art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2006 nr 52 poz. 379 z późn. zm.). Obecny przelicznik jest bowiem dużo niższy niż rzeczywiste nakłady, jakie  ponoszoną obecnie rolnicy.

Związek podkreślił, że  w tym roku i latach następnych, Rząd i tak wycofał się ze wsparcia niektórych sektorów w ramach przejściowego wsparcia krajowego, co także powoduje pogorszenie konkurencyjności rolników, i co warto zauważyć, generuje kosztem rolników oszczędności budżetowe w roku bieżącym i latach następnych (tylko w tym jednym roku wyniosą one ok. 1,5 mld złotych).

Pismo NSZZ RI „Solidarność” z dnia 23 października 2014 roku – pobierz PDF

Poprzedni artykułKomunikat z posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 21 października 2014 roku