Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” ws. stawek dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt...

NSZZ RI „Solidarność” ws. stawek dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

NSZZ RI

W dniu 29 października br. NSZZ RI „Solidarność” przekazał Ministrowi Rolnictwa opinię Związku do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2016 r. W projekcie rozporządzenia założono, iż dopłata do stawek ubezpieczenia w 2016 roku wyniesie odpowiednio 65% dla upraw oraz 65% dla zwierząt gospodarskich.

NSZZ RI „Solidarność” nie wniósł uwag do przedmiotowego projektu rozporządzenia. Zaznaczył jednocześnie, że zaproponowane rozwiązanie  nie reguluje ona kompleksowo i nie uzdrawia systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Związek podkreślił, że od dawna postuluje konieczność powrotu do pakietowego systemu ubezpieczeń od ryzyk, zwiększenia środków w budżecie Państwa na dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (które zostały drastycznie zmniejszone w ostatnich latach) a także ostatnio powrotu do określenia minimalnej wartości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” tylko systemowe i kompleksowe rozwiązanie kwestii systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zapewni powszechność i efektywność tego systemu, a także pozwoli rolnikom na uzyskanie realnej pomocy w sytuacji wystąpienia określonych zdarzeń losowych.

Pismo z dnia 29 października 2015 roku

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” w sprawie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 4 listopada 2015 roku