Strona główna Aktualności NSZZ RI "Solidarność" negatywnie o zaproponowanej stawce zwrotu akcyzy za paliwo...

NSZZ RI "Solidarność" negatywnie o zaproponowanej stawce zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

628
0

W dniu 24 października br. NSZZ RI „Solidarność” przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi negatywną opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2014 r, domagając się realizacji zgłaszanego wielokrotnie przez Związek od kilku lat postulatu  o realizacji zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w maksymalnej stawce (w pełnej wysokości). Obecnie stawka ta wynosi 1,196 PLN za 1 litr.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” stawka 0,95 PLN za 1 litr,  zaproponowana w ww. projekcie rozporządzenia, która miała także zastosowanie dla lat 2012 i 2013, nie odzwierciedla w żaden sposób obecnych warunków prowadzenia produkcji rolniczej. W tym czasie znacznie wzrosła bowiem cena środków do prowadzenia produkcji rolniczej, a także podniesiona została stawka akcyzy na olej napędowy. Nie podniesiono także maksymalnego zużycia oleju napędowego na 1 ha do co najmniej do 126 litrów (co jest zbliżone do rzeczywistego zużycia) z 86 litrów obecnie obowiązujących. Biorąc pod uwagę ww. czynniki mechanizm zwrotu staję się coraj mniej efektywny i nie wpływa w dostatecznym stopniu na konkurencyjność polskich gospodarstw rolnych.

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 października 2013 roku
Następny artykułInterwencja NSZZ RI "Solidarność" w sprawie prac nad zmianą rozporzdzenia Komisji (WE) dotyczącego produkcji ekologicznej
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj