Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” na proteście europejskich rolników w Brukseli -7.09.2015

NSZZ RI „Solidarność” na proteście europejskich rolników w Brukseli -7.09.2015

Delegacja NSZZ RI „Solidarność” na czele z Przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” Jerzych Chróścikowskim oraz członkiem Prezydium Józefem Kokoszką wzięła udział w proteście europejskich rolników zorganizowanym w dniu 7 września 2015 roku w Brukseli. W proteście uczestniczyło ok. 6 tys. rolników w tym około 2000 ciągników, które zablokowały centrum Brukseli. Po proteście w specjalnej transmisji dla Polskiego Radia z siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli Przewodniczący Jerzy Chróścikowski przekazał informację o proteście i wziął udział w debacie na temat możliwości rekompensat za straty spowodowane suszą.

Rolnicy domagali się natychmiastowych działań w związku z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych. Protest zorganizowały Komitety Copa-Cogeca  w dniu nadzwyczajnego posiedzenia ministrów rolnictwa UE. W proteście wzięli udział producenci mleka, wołowiny, wieprzowiny, owoców i warzyw, skarżący się na niskie ceny i nieopłacalną produkcję. W przygotowanym na potrzeby protestu manifeście Copa-Cogeca wykazuje, że sytuacja na rynku wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców oraz wołowiny jest niezmiernie trudna, przede wszystkim ze względu na rosyjskie restrykcje nałożone na eksport, które z dnia na dzień ograniczyły dostęp do największego rynku zbytu. Protestujący podkreślali, że to nie rolnicy zawinili tej sytuacji, jednak to ich sektor najbardziej ucierpiał.

>>>> Zobacz galerię zdjęć z protestu

Przemawiając do zebranych rolników, przewodniczący Copa Albert Jan Maat powiedział: „Zebraliśmy się tu dzisiaj, by podkreślić skalę problemu i domagać się działań ze strony UE. Od wielu miesięcy mają miejsce demonstracje w całej Unii. Sytuacja na rynku wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców oraz wołowiny jest szczególnie trudna, przede wszystkim ze względu na rosyjskie restrykcje nałożone na eksport, które z dnia na dzień ograniczyły dostęp do największego rynku zbytu wartego 5,5 mld euro. To nie my zawiniliśmy tej sytuacji, jednak to nasz sektor najbardziej ucierpi. Rolnicy UE płacą za decyzje w polityce międzynarodowej W wielu krajach ceny spadły poniżej kosztów produkcji, a dochody rolników są o połowę niższe od średniej, przez co niektórzy musieli zarzucić działalność. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły działania Komisji Europejskiej na rzecz rolnictwa podjęte do tej pory, mające na celu polepszenie sytuacji, ale nie są one wystarczające, aby pokryć ogromne straty rolników. Potrzebujemy środków UE pozwalających na poradzenie sobie z coraz większymi wahaniami na rynkach rolnych, a także działań średnio- i długoterminowych.”

Natomiast Przewodniczący Cogeca Christian Pèes powiedział: „Hegemonia dystrybutorów poważnie uderza w producentów, coraz bardziej ograniczając ich marże. Konieczne są unijne środki pozwalające na przywrócenie równowagi w łańcuchu żywnościowym i walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Komisja Europejska, ministrowie oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą podjąć zdecydowane działania na rzecz ograniczenia nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez dystrybutorów. Copa i Cogeca opowiadają się za praktycznym rozwiązaniem, łączącym przepisy i kodeksy dobrowolne, poparte systemem egzekwowania, który zwiększy wiarygodność systemu. 40 mln osób znajduje zatrudnienie w unijnym sektorze rolno-spożywczym, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Wartość eksportu wynosi ponad 120 mld euro/ rok. Ponadto, ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na żywność na świecie ma zwiększyć się o 60% do 2050 r., nie możemy czekać na nowy kryzys z założonymi rękami. Potrzebujemy rentownego sektora rolnego we wszystkich regionach UE. UE musi działać”.

Po proteście z siedziby Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący wziął udział w debacie Polskiego Radia wraz z prof. dr hab. Andrzej Kowalskim (dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej) i Witoldem Katnerem (rzecznik Ministerstwa Rolnictwa).

NSZZ RI "Solidarność" na proteście europejskich rolników w Brukseli -7.09.2015

Posłuchaj audycji w Polskim Radiu

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” na proteście europejskich rolników w Brukseli -7.09.2015
Następny artykułObchody 35. lecia powstania NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce