Christine Lambert – przewodnicząca z francuskiej organizacji FNSEA (Narodowa Federacja Gospodarstw Rolnych) wygrała wybory na prezydenta COPA. Pani Christine Lambert będzie kierować pracami COPA przez najbliższe dwa lata.
Lambert obejmuje funkcję w kluczowym momencie, gdyż w najbliższych miesiącach zapadną ważne decyzje poczynając od budżetu Unii i przyszłej WPR. Wraz z zespołem nowo wybranych wiceprzewodniczących, Christiane Lambert zastąpi Joachima Rukwieda (DBV, Niemcy), który stał na czele organizacji przez ostatnie dwa lata.
Po ogłoszeniu wyników wyborów Christiane Lambert powiedziała: „Zaufanie, jakim obdarzyli mnie moi europejscy koledzy jest dla mnie zaszczytem. Jestem jednak świadoma odpowiedzialności spoczywającej na tej Prezydencji. Rolnicy z całej Europy są zaniepokojeni, a wiele kwestii jest niejasnych. W najbliższej przyszłości musimy znaleźć wspólne odpowiedzi na szczeblu UE -czy to na pytania związane z WPR, strategią „od pola do stołu”, Zielonym Ładem, brexitem czy też planem ożywienia gospodarczego. Jestem przekonana, że rolnictwo ma strategiczne znaczenie dla Europy – co stało się jeszcze jaśniejsze w wyniku kryzysu COVID-19. Europa musi wrócić do swoich ambicji rolniczych”.
Christiane Lambert, producentka trzody chlewnej z departamentu Maine i Loara powiedziała, że będzie kontynuować dzieło swojego poprzednika, Joachima Rukwieda, który z dumą bronił interesów europejskich rolników. Nowa przewodnicząca Copa wymieniła najważniejsze priorytety, którymi zajmie się podczas swojej kadencji, poczynając od godziwych zarobków dla rolników, które są jej zdaniem warunkiem wstępnym do realizacji „wielce ambitnych celów UE, które czasem wydają się nieosiągalne”.
Na temat Zielonego ŁaduChristiane Lambert rzekła: „W Copa jesteśmy pewni, że europejskie rolnictwo może być zarazem produktywne, konkurencyjne i zrównoważone. WPR i Zielony Ład muszą ustanowić cel dotyczący produkcji w UE, by zagwarantować, że każdy, na każdym rynku i z każdymbudżetem będzie miał dostęp do żywności -musimy być nieskazitelni w odniesieniu do identyfikowalności i wymagań zdrowotnych. Europa musi chronić produkcję i nie spychać sektora rolnego na drogę jej ograniczenia”.
Przewodnicząca wspomniała, że interesuje ją koncepcja otwartej strategicznej autonomii, która została przedstawiona przez byłego komisarza ds. handlu, Phila Hogana, jako spójniejsze podejście do obrony europejskiego modelu produkcji. Na zakończenie powiedziała, że będzie walczyć z błędnymi założeniami i niekorzystnym wizerunkiem rolników na szczeblu UE, apelując o dialog z wszystkimi stronami zainteresowanymi, również tymi krytykującymi rolnictwo. Christiane Lambert będzie współpracowała z następującymi sześcioma wiceprzewodniczącymi, którzy również zostali wybrani w dniu dzisiejszym:Tim Cullinan (IFA, IE), Palle Borgström (LRF, SE), Massimiliano Giansanti (Confagricoltura, IT), Pedro Gallardo (ASAJA, ES),Mladen Jakopović (HPK, HR), Roomet Sõrmus (EPKK, EE).
Ustępujący przewodniczący Joachim Rukwied powiedział: „Te trzy lata były trudne dla całej społeczności rolniczej. Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć. Udało nam się wywalczyć stabilny budżet dla rolnictwa i jako rolnicy wnieśliśmy naszą wiedzę do negocjacji w sprawie przyszłej WPR. Całkiem niedawno kryzys COVID-19 pokazał nam, że bez europejskich rolników nie można zapewnić stabilnych i bezpiecznych dostaw żywności. Trzeba położyć na to nacisk w ramach dyskusji na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Jestem przekonany, ze moja następczyniChristiane Lambert świetnie wywiąże się ze swojej roli. Życzę jej powodzenia. Wraz z wiceprzewodniczącymi i całą rodziną COPA na pewno będzie one głosem, na jaki zasługują europejscy rolnicy”.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Przewodnicząca Związku wystosowała list gratulacyjny, w którym życzy Pani Christine Lambert sił i wytrwałości w pełnieniu funkcji Prezydenta COPA w niełatwych dla europejskiego rolnictwa czasach, deklarując jednocześnie wsparcie dla działań na rzecz wzmocnienia roli rolnictwa i pozycji samych rolników w Unii Europejskiej, a także na rzecz wyrównania konkurencyjności wszystkim rolnikom w ramach Wspólnoty. Przewodnicząca podkreśliła, że jest przekonana, iż w obliczu wyzwań jakie stoją przed nami w najbliższym czasie, związanych z trudnymi negocjacjami dotyczącymi przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej i tzw. „Zielonego ładu” będzie Pani z dumą broniła interesu europejskich rolników.
Dzień dobry,
ciekaw jestem, czy macie Państwo jakąś wiedzę o działającym w latach 1990 – 1992 Polskim Komitecie Współpracy z COPA-COGECA?
Będę wdzięczy za informacje.
Pozdrawiam!