Strona główna Nowości Nowości Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

664
0

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa UE. Upraszcza ona rozliczenia podatku VAT, wprowadza stabilność prawną oraz zmniejsza obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców. Jedna ze zmian przewiduje, że podatnicy nie muszą już wystawiać faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT, chyba, że nabywca o to poprosi. Ponadto, w przypadku kwoty transakcji, która nie przekracza 450 zł, możliwe jest wystawianie faktur uproszczonych.

Zgodnie z nowelizacją na wystawienie faktury sprzedawca ma czas do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu realizacji transakcji. Ponadto, nowe przepisy dają możliwość wystawiania faktur zbiorczych za cały miesiąc kalendarzowy. Poza tym, podatnicy świadczący tzw. usługi ciągłe (np. dostarczanie wody, prądu i gazu) zostali zwolnieni z obowiązku fakturowania otrzymanych zaliczek.

Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2013 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania oraz zmian w zasadach odliczania podatku naliczonego, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Poprzedni artykułCOPA-COGECA krytykuje plany obcięcia płatności dla rolników o kolejne 5% w 2013 roku
Następny artykułInformacja dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w infrastrukturę energetyczną
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj