Strona główna Aktualności Nowelizacja przepisów o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

Nowelizacja przepisów o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

Z dniem 14 listopada 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy  o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Ustawa wdraża do polskiego prawa unijne rozporządzenia dotyczące zmian w regulacjach w sprawie zawierania umów w sektorze mleka i przetworów mlecznych. Są one związane z planowanym zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w UE od 1 kwietnia 2015 r.

Nowelizacja umożliwia uznanym przez Agencję Rynku Rolnego organizacjom producentów mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszeniom negocjowanie – w imieniu należących do nich rolników – umów na dostawy mleka do zakładów mleczarskich lub podmiotów skupujących. Wzmocni to pozycję negocjacyjną producentów mleka, co pomoże im uzyskać korzystniejsze ceny za dostarczany surowiec.
Ustawa określa szczegółowy tryb ubiegania się o uznanie przez ARR organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz kryteriów ich uznawania, w tym m.in. minimalną liczbę członków oraz ilość wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu mleka lub przetworów mlecznych. Do zadań nałożonych na ARR w związku z nowelizacją należy też m.in. kontrola funkcjonowania uznanych organizacji oraz zrzeszeń w zakresie stosowania przez nie przepisów unijnych i krajowych, prawo nakładania kar na te podmioty, a także przesyłanie do Komisji Europejskiej powiadomień o podjętych w stosunku do nich decyzjach o uznaniu, odmowie lub cofnięciu uznania. W nowelizacji uregulowano też kwestię przekazywania kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z kwotą indywidualną.

Ustawa z dnia 13 września 2013 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz.U. 2013 poz. 1272)

Poprzedni artykułCopa‐Cogeca zaprasza na konferencję prasową z okazji rozpoczęcia obchodów Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego ONZ 2014 na szczeblu europejskim
Następny artykułNasz Dziennik : "Kwas z Polskim Cukrem"