Notatka ze spotkania grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa-Cogeca
W dniu 27 września w Brukseli w siedzibie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „rolnictwo ekologiczne”. Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w posiedzeniu uczestniczył Pan Piotr Puchalski.
Spotkanie otworzył Przewodniczący grupy roboczej Van Zelderen, na początku przedstawił informacje na temat spotkania prezydium grupy z gabinetem Komisarza Hogana . Do spotkania z samym Philem Hoganem nie doszło. Biuro komisarza nie jest za decertyfikacją produkcji ekologicznej w przypadku zniesienia środków ochrony roślin. Pyta o dochodzenie jak doszło do zanieczyszczenia i czy został zachowany proces produkcji ekologicznej. Spotkanie z prezydencją Słowacką było konstruktywne. Słowacja chce zakończyć prace nad nowym rozporządzeniem na czas. Rada Europejska chce skasowania aneksów do rozporządzenia i w to miejsce dodać akty delegowane do rozporządzenia. Nada trwa gra o siłę pomiędzy Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską . PE dąży do zawarcia wszystkich regulacji dotyczących rolnictwa ekologicznego w akcie podstawowym. Copa-Cogeca jest przeciwne temu ponieważ każda zmiana rozporządzenia będzie trwała bardzo długo. Legislatorzy z PE nie mają wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. Rozporządzenie powinno zawierać tylko regulacje dotyczące produkcji podstawowej, a pozostałe regulacje powinny się znaleźć w aktach delegowanych. KE pracuje nad taką właśnie strukturą rozporządzenia. Copa-Cogeca też popiera taką strukturę rozporządzenia i chce mieć na to wpływ. PE ma możliwość zablokowania rozporządzenia po zakończeniu ustaleń pomiędzy RE, KE i PE. Przewodniczący zaznaczył jednak, że jeszcze taki przypadek się nie zdarzył. Pani Cynthia Benites przekazała informację na temat negocjacji trójstronnych. W ramach tych negocjacji uzgodniono następujące kwestie:
– zakresu i celów rozporządzenia,
– dopuszczenia produkcji mieszanej w gospodarstwach ekologicznych,
– utrzymanie kontroli dorocznych z możliwością kontroli co 24 miesiące dla gospodarstw „niepodpadających”,
– kontrole organów certyfikujących z krajów trzecich na zasadzie zgodności,
Nie uzgodniono następujących kwestii:
– żywienia zbiorowego i cateringu,
– definicji pojęć użytych w rozporządzeniu,
– zarządzania środowiskiem dla firm przetwórczych i spółdzielni, (ten wymóg chce wprowadzić PE),
– materiału siewnego i nowych Technologii,
– zasad produkcji, ( PE i RE nie chce wprowadzenia progów pozostałości, natomiast jest za ściślejszą kontrolą wewnętrzną, KE dopuszcza stosowanie progów. W przypadku gdy zostanie przekroczona jedna substancja –odpowiednie działania wyjaśniające i naprawcze, gdy dwie i więcej decertyfikacja).
Odstępstwa od produkcji ekologicznej nie były dyskutowane.
Następnie rozpoczęła się dyskusja nad projektem wniosku dotyczącego zharmonizowanych ram dla substancji niezatwierdzonych. Przedstawiciele organizacji biorących udział w spotkaniu w większości zaproponowali przyjęcie tego projektu bez uwag.
Piotr Puchalski