Strona główna Nowości Nowości Norma dotycząca utrzymania stref buforowych wzdłuż cieków wodnych

Norma dotycząca utrzymania stref buforowych wzdłuż cieków wodnych

700
0

Do publikacji zostało już skierowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych norm. Zmiany te polegać mają na wprowadzeniu do norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, normy dotyczącej utrzymania stref buforowych wzdłuż cieków wodnych.

Celem wspomnianej normy jest przede wszystkim ochrona jakości wód. Jakość zasobów wodnych zależy od stopnia zanieczyszczenia z różnych źródeł, w tym także tych pochodzących ze źródeł rolniczych, w szczególności azotany. Jednym z działań służącym ochronie jakości wody jest zakaz stosowania nawozów naturalnych i mineralnych na gruntach rolnych w odległościach od brzegu cieków i zbiorników wodnych, określonych w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania.

Nowa norma stanowi element zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance). Oznacza to, że w przypadku jej nieprzestrzegania konsekwencją będzie odpowiednie zmniejszenie płatności bezpośrednich.

W zakresie normy obowiązują przepisy odnoszące się do zakazu stosowania na gruntach rolnych gnojowicy w odległości co najmniej 10 m, a w przypadku pozostałych nawozów w odległości co najmniej 5 m od brzegów: jezior i zbiorników wodnych o powierzchni do 50 ha, cieków wodnych, rowów, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu, kanałów w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo wodne (ust. z 18 lipca 2001 r. Dz. U. z 2012 r. poz. 145).

Odrębne regulacje obowiązują w przypadku zbiorników mających szczególne znaczenie dla bilansu wodnego dla potrzeb kraju m.in. chodzi tutaj o jeziora i zbiorniki wodne o powierzchni powyżej 50 ha, strefy ochronne ujęć wody oraz obszary morskiego pasa nadbrzeżnego. W przypadku powyższych elementów ustanowiono 20 – metrową strefę, w ramach której nie można stosować nawozów.

 

źródło: MRiRW

Poprzedni artykułGreening – tym razem w wodzie
Następny artykułKomunikat prasowy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj