Strona główna Aktualności NIE MOŻNA SZYKANOWAC ROLNIKÓW ZA LEGALNY PROTEST! Relacja z Konferencji Prasowej

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na zielonym miasteczku przed KPRM, Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski poinformował o wszczęciu postępowania wobec rolników i przedstawił decyzję Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy za postawienie rolniczego miasteczka. Kara została naliczona za 21 dni trwania protestu i wynosi ponad 17 tys. zł! Podkreślić należy, że protest trwa już 90 dni, łatwo wiec obliczyć, że końcowa suma wyniesie blisko 100 tysięcy złotych…

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” stwierdził, że „namioty, które stoją na Alejach Ujazdowskich są elementem protestu, a nie jak twierdzi miasto działalnością gospodarczą. Dlatego też nie ma powodu, by nakładać kary finansowe na protestujących rolników. Nie wolno stosować represji wobec protestujących, którzy przebywają na zielonym miasteczku podczas legalnie zgłoszonego zgromadzenia publicznego, na które otrzymali zgodę z Urzędu Miasta. Wystawienie kary jest więc szykanowaniem protestujących rolników przez Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Nie zgadzamy się z tym, dlatego też chcemy aby społeczeństwo zostało poinformowane jak w tej kampanii wyborczej, podczas której tak wiele mówi się o dialogu, traktuje się protestujących, którzy od trzech miesięcy domagają się podjęcia dialogu. Jednocześnie zwracamy się z apelem o wycofanie kar nałożonych na rolników, ponieważ protest jest zgodny z konstytucją oraz ustawą o zgromadzeniach publicznych. Apeluję również o to, aby sądy nie karały rolników za protesty podczas których walczą o słuszną sprawę.”

„Od początku mieliśmy zgodę na protest, wielokrotnie też go przedłużaliśmy bez żadnych problemów, jednak Pani Premier oraz Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku mówiły, ze zgody na miasteczko nie będzie… Dzisiaj chce się nas przekwalifikować, że nie prowadzimy manifestacji tylko działalność gospodarczą – to są zupełne absurdy, takie działania mają nas od samego początku zniechęcić do protestu.” – powiedział Pan Zbigniew Obrocki – Zastępca Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”.

Ten protest jest protestem o rozwiązania systemowe – pierwszym i najważniejszym postulatem jest obrona polskiej ziemi. Chcemy regulacji prawnych, które skutecznie ograniczą sprzedaż polskiej ziemi obcym kapitałom. Przewodniczący Jerzy Chróścikowski przedstawił po krótce jak przebiegają prace nad tak ważna dla rolników ustawą – „Proszę zwrócić uwagę jak procedowała podkomisja w tej sprawie- mimo, że 19 lutego rozpoczęliśmy protest, dopiero 19 marca powołano podkomisję do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, dzisiaj mija trzy miesiące odkąd rolnicy  protestują w Warszawie, a do dnia dzisiejszego, mimo obietnic, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie. Tydzień temu chciano przegłosować projekt tylko po to, aby prezydent przed wyborami zdążył go podpisać. My oczekujemy szybkiej, ale dobrej ustawy, która nie będzie podlegała zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy żeby parlament uchwalił taką ustawę, aby to prawo było rzeczywiste, a nie tylko fikcją przed wyborczą.”

W związku z powyższym jeszcze raz apelujemy do Pani Premier o podjęcie dialogu. Po niedzieli Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” będzie podejmowało kolejne decyzje dotyczące trwającego protestu. Apelujemy także do Pani Prezydent Warszawy aby wycofała się z nakładania kar na rolników.

NIE MOŻNA SZYKANOWAC ROLNIKÓW ZA LEGALNY PROTEST! Relacja z Konferencji Prasowej NIE MOŻNA SZYKANOWAC ROLNIKÓW ZA LEGALNY PROTEST! Relacja z Konferencji Prasowej

Decyzja Zarządu Dróg Miejskich

Poprzedni artykułUwaga Redakcje! Zaproszenie na konferencję prasową na zielonym miasteczku
Następny artykułO karach nałożonych na protestujących rolników w programie "Polski Punkt Widzenia"