Strona główna Nowości Nowości Nie ma porozumienia w związku z obwodnicą wokół Augustowa

Nie ma porozumienia w związku z obwodnicą wokół Augustowa

Rolnicy protestujący w związku z wywłaszczeniami dokonanymi na obwodnicę Augustowa liczą na ponowne przeanalizowanie sposobu wyceny odebranych gruntów i podwyższenie odszkodowań. Podtrzymane przez ministerstwo decyzje trafią teraz do sądu.

Protestujący nie zrażają się tym, że spośród 128 odwołań od decyzji dotąd uchylono tylko ok. 10, a 20 oczekuje na rozpatrzenie.  Zdaniem Jolanty Harasim, kierującej komitetem protestacyjnym, możliwe jest nie tylko uchylenie decyzji, ale nawet unieważnienie całego procesu wywłaszczenia.

– Wczoraj podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim zapewniono nas, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju skieruje dwa operaty do komisji arbitrażowej, a wojewoda jeden – mówi. – Uważam, że daje to szansę na uchylenie całego procesu wywłaszczenia. Wcześniej już udowodniliśmy, że 14 wycen jest błędnie przeprowadzonych. Mamy na to opinie niezależnego rzeczoznawcy. Problem w tym, że za przygotowanie jednej opinii płacimy 3 tys., a przecież to nie my powinniśmy wykazywać, że opinie są błędne. Każdą z dotychczas podważonych wycen wojewoda potraktował jako przypadek jednostkowy. Naszym zdaniem, skoro operat jest zrobiony źle, to i decyzja wojewody na nim oparta jest błędna. To już 14 razy przeprowadziliśmy. Za 3 tygodnie będziemy mieli łącznie 40 opinii, liczymy też na te 3 oddane do komisji arbitrażowej. 15 kwietnia Komisja Odpowiedzialności Zawodowej ma ocenić całe postępowanie rzeczoznawcy. To wszystko pozwala mieć nadzieję, że nasz protest przyniesie oczekiwane efekty. Tylko dlaczego tak późno?

Protestujący są zdeterminowani – grożą strajkiem głodowym.

Poprzedni artykułStrefa z ograniczeniami w związku z ASF zmniejszona, ale będzie obowiązywać do końca 2017 roku
Następny artykułDecyzja WTO ws. rosyjskiego embarga mogłaby zająć 1,5 roku