Strona główna Nowości Nowości Nawałnice w Łódzkiem

Nawałnice w Łódzkiem

709
0

W Łódzkiem wciąż odczuwają skutki czwartkowej nawałnicy

18.07. Łódź (PAP) – Po czwartkowych nawałnicach, jakie przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie), ok. 100 odbiorców wciąż pozbawionych jest prądu. Według służb wojewody wszystkie awarie powinny zostać usunięte w poniedziałek. Zasiłki otrzymało dotąd niemal 50 rodzin z gminy Białaczów. Podczas nawałnicy w pow. opoczyńskim uszkodzonych zostało ponad 440 budynków, z czego 204 to budynki mieszkalne. Uszkodzone domy i budynki gospodarcze zostały zabezpieczone, ale mieszkańcy nadal porządkują posesje; w usuwaniu zniszczeń pomaga im m.in. kilkudziesięciu więźniów z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim pracujących pod nadzorem funkcjonariuszy służby więziennej. Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński, szacuje się, że pozbawionych prądu jest wciąż ok. 100 odbiorców. Energetycy muszą wymienić 20 słupów na sieci niskiego napięcia i 11 na sieci średniego napięcia. „W poniedziałek przy usuwaniu skutków trąby powietrznej będzie pracowało kilkanaście zespołów i planowane jest zakończenie usuwania awarii” – dodał Raczyński.

Najbardziej poszkodowane w wyniku nawałnic są gminy Białaczów i Żarnów – w tej pierwszej uszkodzonych zostało w sumie 139 budynków mieszkalnych i 100 gospodarczych, a w gminie Żarnów – 58 mieszkalnych i 113 gospodarczych. Mniejsze straty są w sąsiednich gminach Opoczno (pięć mieszkalnych, 14 gospodarczych) i Paradyż (dwa mieszkalne, 10 gospodarczych). Uszkodzone zostały także dachy trzech szkół oraz 10 samochodów.

Gmina Białaczów w sobotę rozpoczęła wypłatę zasiłków socjalnych dla najbardziej poszkodowanych rodzin, które otrzymują kwoty do 6 tys. zł jako rekompensaty za wyrządzone przez nawałnice szkody. Na ten cel wojewoda łódzki przekazała gminie 580 tys. zł z miliona, który region otrzymał z rezerwy celowej MSWiA. Dotąd zasiłki wypłacono 48 osobom – dodał Raczyński.

Gmina Żarnów wystąpiła do wojewody o wsparcie kwotą 500 tys. zł, ale ile ostatecznie otrzyma na wypłatę zasiłków, na razie nie ustalono. Pieniądze zostaną jednak – według zapewnień służb wojewody – przekazanie do gminy jeszcze w poniedziałek i także tam rozpocznie się wypłata zasiłków.

Nadal trwa szacowanie strat. Po ich oszacowaniu uruchamiane mają być dla poszkodowanych pierwsze transze zaliczkowo-pożyczkowe (po 10 tys. zł) na odbudowę lub remont budynków mieszkalnych do kwoty 100 tys. zł. Pomoc ma trafić także do rolników, którzy doznali strat w uprawach czy budynkach gospodarczych. Pół miliona złotych na pomoc w usuwaniu skutków nawałnic zadeklarował samorząd województwa łódzkiego. Pieniądze mają być wykorzystane na remont budynków użyteczności publicznej m.in. Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie oraz szkół w Petrykozach i Żarnowie.

(PAP)

Poprzedni artykułKonferencja w Parlamencie Europejskim
Następny artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 19 lipca 2011 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj