Strona główna Aktualności Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Szczecinie w dniu 10...

Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku

718
0
Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 10 lutego 2014 roku w Szczecinie odbyło się Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” poświęcone w całości tematowi sprzedaży polskiej ziemi i protestom rolniczym w Szczecinie i Pławinku.  W posiedzeniu oprócz członków Rady udział wzięli protestujący rolnicy na czele z przewodniczącymi Komitetów protestacyjnych: w zachodniopomorskim – Edwardem Kosmalem , w Pławinku – Piotrem Lochem, a także delegacja NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego na czele z Przewodniczącym Mieczysławem Jurkiem. Stronę rządową reprezentowali: Leszek Świętochowski – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Zbigniew Abramowicz – Dyrektor Departamentu Obrotu Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Łukasz Porycki – Dyrektor Biura Ministra Stanisława Kalemby oraz wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko.

Wobec braku woli dialogu ze strony Rządu, Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” przyjęła uchwałę o ogłoszeniu na 26 lutego br. Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Rolników.

Głównymi tematami poruszanymi podczas posiedzenia były kwestie obrotu ziemią rolną oraz ciągły brak realizacji uzgodnień podpisanych z rolnikami w dniu 11 stycznia 2013 roku. W kontekście protestów w Szczecinie i Pławinku, a także w nawiązaniu do wystąpienia pokontrolnego NIK ws. sprzedaży ziemi z ZWRSP, wskazywano na szereg nieprawidłowości w tym odwoływanie rozstrzygniętych na korzyść rolników indywidualnych przetargów, problem byłych właścicieli i wynikających z tego praw, które nie gwarantują właściwego wykorzystania ziemi rolniczej a także na fakt niekorzystania przez ANR z  prawa odkupu uprzednio sprzedanej ziemi, która nie jest wykorzystywana zgodnie z przepisami oraz na nieprawidłowości związane z przejmowaniem ziemi przez spółki z kapitałem zagranicznym.

Protestujący rolnicy zwrócili uwagę na ciągły brak realizacji głównych postulatów w tym:

– brak ustanowienia moratorium na sprzedaż ziemi do czasu przyjęcia przepisów uszczelniających proces obrotu ziemią na powiększenie gospodarstw rodzinnych

– brak kompleksowego objęcia tarczą antykorupcyjną całego procesu obrotu ziemią rolną

– brak przywrócenia dzierżawy jako pełnoprawnej formy gospodarowania gruntami rolnymi

– brak powołania Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego.

Rolnicy wyrazili gotowość do dialogu ze stroną rządową, jednak żaden z jej reprezentantów obecnych na Nadzwyczajnym Posiedzeniu nie został upoważniony do podjęcia rozmów z rolnikami. Nie był też w stanie złożyć żadnej wiążącej deklaracji o gotowości prowadzenia dialogu. Wobec powyższego Rada Podjęła decyzję o akcji protestacyjnej, która będzie także wyrazem poparcia protestujących rolników oraz ich postulatów, w sczególności tych dotyczących obrotu ziemią. Natomiast rolnicy protestujący w Szcecinie zapowiedzieli na dzień 12 lutego br. blokadę krajowej „10” w okolicach miejscowości Suchań.

Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 rokuNadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku
Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w Szczecinie w dniu 10 lutego 2014 roku

Poprzedni artykułSTOP sprzedaży Polskich Lasów Państwowych oraz ziemi rolnej cudzoziemcom!
Następny artykułProtest rolników na DK nr 10
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj