Strona główna Aktualności Młodzi rolnicy walczą o dotacje unijne

Młodzi rolnicy walczą o dotacje unijne

643
0

W sobotę, 18 maja br. odbył się Ogólnopolski Kongres Młodych Rolników zorganizowany w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kongres poświęcony był WPR w związku z dobiegającymi końca negocjacjami unijnymi. Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Młodych Rolników apelowali o przyjęcie rozwiązań wspierających gospodarstwa rolne młodych ludzi.

Młodzi rolnicy oczekują mądrej polityki krajowej wobec rolnictwa i rozwoju gospodarstw rodzinnych. Młodym rolnikom zależy na wzmocnieniu konkurencyjności gospodarstw.

Przedstawiciele ministerstwie rolnictwa mówili, że negocjacje dotyczące przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej weszły w ostatnią fazę i sporne kwestie pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim powinny zostać uzgodnione do końca czerwca. Dodano, że najtrudniejszym tematem negocjacji były sprawy dopłat bezpośrednich. Polska, przystępując do negocjacji, które rozpoczęły się już w 2011 r., opowiedziała się za równym traktowaniem wszystkich rolników.

– Kształt WPR na kolejne lata zależy od możliwości finansowych. Według ustaleń lutowego szczytu UE, unijny budżet na lata 2014-2020 (997 mld euro) jest mniejszy niż w obecnej perspektywie. Polska dostała z tego 106 mld euro, czyli najwięcej ze wszystkich unijnych państw – tłumaczył resort rolnictwa. Budżet może być jeszcze zmieniony przez Parlament Europejski.

Według dotychczasowych propozycji, budżet rolny dla Polski wzrośnie o 12 proc., czyli do 32 mld euro, w tym 21 mld euro na być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, a 11 mld euro – na rozwój obszarów wiejskich.

W sobotnim kongresie uczestniczyło ok. 250 osób. Młodzi rolnicy przyjęli deklarację w sprawie negocjacji dotyczących WPR na lata 2014-2020. Domagają się m.in. o równe traktowanie wszystkich rolników w UE i przyjęcie przepisów, które wyłączają z dopłat bezpośrednich podmioty nie prowadzące działalności rolniczej. Rolnicy zwracają także uwagę na potrzebę rozbudowy infrastruktury na obszarach wiejskich.


źródło: PAP

Poprzedni artykułLubelskie obchody 32. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”
Następny artykułInformacja z posiedzenia Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22.05.2013
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj