Strona główna Nowości Nowości Młody rolnik zestarzeje się bez PROW

Młody rolnik zestarzeje się bez PROW

617
0

Wszystko wskazuje na to, że wielu młodych rolników minie się z możliwością otrzymania wsparcia na ułatwianie startu.

Młodzi rolnicy liczyli na ogłoszenie w aktualnym PROW kolejnego naboru. Niestety rozczarowali się. Jak już informowaliśmy, pieniądze pozostałe jeszcze w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” trafiły na „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych”.

W nowym PROW przewidywane jest wsparcie dla młodych. Tyle że następny rok ma być rokiem przejściowym, w którym pieniądze z nowego PROW nie będą jeszcze dostępne. Dla wielu rolników może to oznaczać, że stracą możliwość uzyskania wsparcia, gdyż w okresie, kiedy oni spełniają warunki otrzymania – pomocy tej nie będzie.

– W marcu tego roku odziedziczyłam po rodzicach gospodarstwo (niecałe 20 ha w terenach górskich). Czy mając na uwadze, że premia dla młodych rolników będzie dostępna dopiero w roku 2015 oznacza to, że nie otrzymam jej, ponieważ minie więcej niż 18 miesięcy od przekazania gospodarstwa? – pyta Dorota Kaszuba. – Formalnie nowa perspektywa obowiązuje od roku 2014. Czy oznacza to, że opieszałość urzędników spowoduje, że osoby które w tym roku odziedziczyły gospodarstwo nie będą objęte tą formą pomocy? Chcę zaznaczyć ze spełniam pozostałe warunki (wiek 36 l., wykształcenie wyższe rolnicze).

Przekazaliśmy to pytanie do Ministerstwa Rolnictwa, ale niewiele wyjaśniono: „Trwają intensywne prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jednak ich zakończenie jest uzależnione m.in. od wydania przez Komisję Europejską odpowiednich przepisów wykonawczych. Dlatego w MRiRW rozważa się różne scenariusze w zakresie wsparcia osób zainteresowanych uzyskaniem premii dla młodych rolników w tzw. okresie przejściowym.

Jednym z rozważanych rozwiązań jest przeniesienie na działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” środków finansowych niewykorzystanych w innych działaniach PROW 2007-2013. Należy jednak podkreślić, że na tym etapie realizacji Programu, w sytuacji wykorzystania budżetów większości działań oraz utrzymującego się dużego zainteresowania poszczególnymi instrumentami wsparcia dla rolników, podejmowanie decyzji dotyczących realokacji jest wyjątkowo trudne, a możliwości w zakresie ewentualnej realokacji są ograniczone.”

 

źródło: farmer.pl

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” na ogólnopolskiej manifestacji związków zawodowych w dniu 14 września 2013 roku w Warszawie
Następny artykułPrezydent podpisał ustawę o scalaniu i wymianie gruntów
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj