Strona główna Aktualności Módlmy się o pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego

Módlmy się o pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego

762
0

Na dzień 12 grudnia 2017 r. zaplanowano zatwierdzenie przez komisję kardynałów dekretu o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego samego lub następnego dnia dekret zostanie podpisany przez papieża Franciszka.

Kardynał Stefan Wyszyński niezwykle mocno zaangażował się na rzecz związków rolniczych  powstających na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jego postawa i działania w decydujący sposób wpłynęła na uznanie przez władze PRL organizacji zawodowej rolników. Dzięki jego wsparciu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został 12 maja 1981 roku zarejestrowany jako pierwsza niezależna od władzy komunistycznej organizacja chłopska w Polsce.

Kardynał Stefan Wyszyński często podkreślał szacunek dla chleba, uwielbienie ziemi – żywicielki oraz wartość pracy na roli. Bronił ludności wiejskiej. Wielokrotnie dawał temu wyraz popierając dążenia rolników do wolności zrzeszania się. Sprawa rolników indywidualnych, którzy żywią nasz naród szczególnie leżała mu na sercu.

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli. Wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. W latach 1948-1981 pełnił posługę prymasowską, był jednocześnie arcybiskupem metropolitą w Gnieźnie i w Warszawie. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, miał również uprawnienia legata papieskiego.

W 1953 r. został aresztowany i internowany przez ówczesne władze komunistyczne. Jest m.in. autorem tekstu odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Już dwa lata później rozpoczęto tzw. proces diecezjalny, czyli gromadzenie dokumentów potwierdzających jego święte życie. Ten etap trwał 18 lat. W 2001 r. materiały przekazano do watykańskiej Komisji Spraw Kanonizacyjnych. Przez kolejne lata trwały prace nad Positio super virtutibus – najważniejszym dokumentem procesu, który został zatwierdzony jednogłośnie przez komisję teologów w kwietniu tego roku.

Równocześnie trwa badanie cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego, a jego stwierdzenie jest koniecznym warunkiem beatyfikacji. Watykańska komisja medyczna wciąż nie zatwierdziła przesłanej z Polski dokumentacji o uzdrowieniu 19-letniej dziewczyny z nowotworu tarczycy w 1988 r.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość.

Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Boże, źródło wszelkiej świętości, spraw, prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych.

Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego.
Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą.

Amen.

Poprzedni artykułRola NSZZ RI „Solidarność”w przemianach rolnictwa po roku 1989 – od postulatów do realizacji
Następny artykułProjekt ustawy dotyczący wcześniejszych emerytur rolniczych autorstwa NSZZ RI „Solidarność” przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj