Strona główna Aktualności Mniej kukurydzy w 2013 roku

Mniej kukurydzy w 2013 roku

620
0

W tym roku zbiory kukurydzy w Polsce z powodu niekorzystnej pogody będą niższe niż w ubiegłym roku. Ich ilość szacuje się na 3-3,5 mln ton. Według oceny Związku Producentów Roślin Zbożowych, w ubiegłym roku zbiory kukurydzy wyniosły 4,5 mln ton, w tym roku mogą być one o blisko 1 mln ton niższe. GUS zaś ocenił, że w 2012 r. zebrano 4 mln ton. Jednak mimo rozbieżnych szacunków zbiory kukurydzy były znacząco wyższe niż w 2011 r.

WEdług GUS, w 2012 r. powierzchnia uprawy kukurydzy wyniosła ok. 550 tys. hektarów, czyli była o 63 proc. większa niż rok wcześniej. Średni plon został oszacowany na 7,3 tony z hektara.

Plony mają być bardzo zróżnicowane w zależności od regionów. Gorsze w pasie środkowym, m.in. w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim. Lepszych zbiorów można spodziewać się na południu kraju.

Powołując się na dane Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, bardzo dobre zbiory zapowiadają się w UE. W ocenie analityków z niemieckiej firmy analitycznej F.O. Licht, oznacza to znacznie mniejsze zapotrzebowanie na importowane zboża paszowe. Według tamtejszych ekspertów, Unia będzie mogła ograniczyć import kukurydzy do 6 mln ton wobec 9,5 mln ton sprowadzonych w poprzednim sezonie.

Firma F.O. Licht prognozuje tegoroczne zbiory kukurydzy w UE na 67 mln ton wobec 59 mln ton rok wcześniej. Szacunki te uwzględniają Chorwację, która dołączyła do struktur Unii z początkiem lipca br.

Analitycy zauważają, że niektóre kraje zachodniej Europy odnotują nieco gorsze zbiory kukurydzy, zostanie to jednak z nadwyżką zrekompensowane przez urodzaj w krajach środkowej i wschodniej UE.

Ze względu na chłodną i wilgotną wiosnę we Francji można się spodziewać nieco niższych zbiorów kukurydzy niż rok temu. Według AGHM – francuskiej organizacji zrzeszającej rolników – tegoroczne zbiory wyniosą 14,8 mln ton wobec 15,6 mln ton rok wcześniej.

Także Włochy zbiorą nieco mniej kukurydzy niż sezon wcześniej – 8,2 mln ton wobec 8 mln ton rok temu. W Niemczech szacuje się, że uzyska się 4,8 mln ton wobec 5,4 mln ton w poprzednim sezonie.

Natomiast oczekuje się bardzo dobrych zbiorów we wschodnich krajach UE. Rekordowe będą w Rumunii – 10,5 mln ton (5,9 mln ton rok temu). Więcej kukurydzy zbiorą też Węgrzy – 8,3 mln ton (4,7 mln ton rok wcześniej), a także Chorwacja 2 mln ton wobec 1,3 mln ton w 2012 roku.

Źródło: Nasz Dziennik

Poprzedni artykułAnaliza Agencji Rynku Rolnego na temat kształtowania się cen zbóż w Polsce i w innych krajach UE
Następny artykułDożynki Jasnogórskie 2013
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj