Strona główna Aktualności Minister Rolnictwa zaktualizuje obszary objęte specustawą dotyczącą ASF

Minister Rolnictwa zaktualizuje obszary objęte specustawą dotyczącą ASF

2194
0
NSZZ RI

Ministerstwo rolnictwa, realizując wniosek NSZZ RI „Solidarność” z dnia 9 sierpnia br. poszerzy obszary objęte specustawą dotyczącą wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) która pozwala na skup publiczny (tzw. skup interwencyjny) trzody z obszarów objętych ASF. W przygotowanym projekcie rozporządzenia znalazły się nowe obszary, na których wirus ASF wystąpił na przestrzeni bieżącego roku. Informację taką przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, odpowiadając na pismo Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas. 

Przypomnijmy, że w dniu 9 sierpnia br. w związku z licznymi postulatami rolników i występowaniem nowych ognisk ASF na terenie wschodniej i północnej Polski, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła do Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o aktualizację obszarów objętych zamówieniami na dostawy mięsa wieprzowego (skupem) zgodnie z przepisami tzw. specustawy z 2016 roku związanej z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).  Obszary objęte możliwością zastosowania tego mechanizmu (nazwanego potocznie skupem interwencyjnym)są ustalane na podstawie wydanego przez ministra rolnictwa rozporządzenia, którego obecne zapisy pochodzą z dnia 2 listopada 2018 roku i nie uwzględniają terenów na których wystąpił wirus po wyżej wskazanej dacie tj. w szczególności terenów nowych ognisk, które pojawiły się w woj. mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim pod koniec 2018 oraz w 2019 roku.Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” nowelizacja ww. zapisów i objęcie przepisami specustawy także terenów nowych ognisk wirusa, które wystąpiły w 2019 roku przyczyni się także  przynajmniej do częściowej poprawy sytuacji rolników – producentów trzody chlewnej na tych terenach poprzez zdjęcie z rynku większej ilości tuczników, uchraniając przed nadmiernym przerostem tucznikom oraz  umożliwiając rolnikom uzyskanie zbliżonych do rynkowych cen za sprzedane tuczniki oraz przede wszystkim możliwość ich sprzedaży.

Wiceminister Rafał Romanowski poinformował, że w następstwie wniosku Związku, do uzgodnień międzyresortowych, w dniu 16 sierpnia trafił projekt zmieniający rozporządzenie z dnia 2 listopada 2018 roku, który zakłada poszerzenie obszarów objętych specustawą o właściwe tereny powiatów krasnostawskiego i zamojskiego (woj. lubelskie) oraz powiatu kętrzyńskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”
Następny artykułSierpniowy numer gazety „Nasza Ziemia”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj