Strona główna Nowości Nowości Minister Rolnictwa w Berlinie o uproszczeniu wniosków na dopłaty dla rolników

Minister Rolnictwa w Berlinie o uproszczeniu wniosków na dopłaty dla rolników

713
0

Polska i Niemcy będą wspólnie zabiegać o uproszczenie wniosków o dopłaty wypełnianych przez rolników – powiedział we wtorek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel po spotkaniu w Berlinie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Christianem Schmidtem.

– Uproszczenie wspólnej polityki rolnej jest bardzo ważnym tematem – powiedział Jurgiel polskim dziennikarzom dodając, że obaj ministrowie przygotują wspólne stanowisko w tej sprawie.

– Chodzi o uproszczenie wniosków o dopłaty bezpośrednie, wymagań wynikających ze wspólnej polityki rolnej – tłumaczył szef resortu rolnictwa. Jurgiel zwrócił uwagę, że wniosek, który teraz wypełnia rolnik „liczy kilka stron, a wyjaśnienia i komentarz, jak to robić, mają około 60 stron”. – To jest nie do przyjęcia, rolnicy często nie są w stanie wypełnić (wniosku) bez pomocy fachowców. To trzeba uprościć, jest taka potrzeba w Europie – powiedział minister. Jak dodał, Polska wysłała już 25 postulatów w tej sprawie.

Minister Jurgiel zastrzegł, że zmiana sytuacji wymaga zmiany rozporządzeń. – Myślę, że do końca roku postępowanie legislacyjne może zostać zakończone – powiedział minister dziennikarzom.

Ministrowie rolnictwa rozmawiali także o wyznaczonych na 22 czerwca polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Jurgiel poinformował, że tematem przewodnim konsultacji w dziedzinie rolnictwa ma być rozwój obszarów wiejskich, odnawialne źródła energii oraz opieka nad ludźmi starszymi.

Minister Jurgiel i Schmidt rozmawiali też o sytuacji na rynkach rolnych. 9 czerwca w Warszawie ma odbyć się spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Francji i Niemiec w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczących interwencji na rynkach mleka, mięsa, owoców i warzyw. – Chcemy wspólnie poprzeć jak najwięcej punktów z 17 zaproponowanych przez KE; te, które służą zażegnaniu kryzysu – wyjaśnił polski minister. Jurgiel spodziewa się, że decyzje w tej sprawie zapadną pod koniec czerwca.

Odnosząc się do problemów na rynku mleka, Minister Jurgiel powiedział, że strona niemiecka popiera postulat ograniczenia produkcji mleka w Europie po zlikwidowaniu kwot mlecznych. Zastrzegł, że Polska stoi na stanowisku, iż rekompensata za zmniejszenie produkcji mleka powinna być wypłacana z budżetu UE, a nie z budżetów krajowych. Jak zaznaczył, rolnicy niemieccy są w tej kwestii podzieleni, a część z nich uważa, że to rząd powinien wypłacać rekompensaty. Niemiecki minister rolnictwa podziela zdaniem Jurgiela pogląd, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić z budżetu UE.

Krzysztof Jurgiel uznał propozycje KE za korzystne dla Polski, zastrzegł jednak, że Warszawa nie może zgodzić się na to, by pomoc dla gospodarstw znajdujących się w kryzysie w wysokości do 15 tys. euro rocznie była wypłacana z budżetów narodowych. – To by kosztowało od 12 do 15 mld złotych. Nie stać nas na to i nie możemy się na to zgodzić – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister Rolnictwa pozytywnie ocenił współpracę swego resortu z ministrami Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Formuła trójstronnej współpracy nie wyczerpała się; jesteśmy państwami silnymi i nasze wspólne stanowisko powinno być brane pod uwagę w Unii – powiedział Jurgiel.

www.farmer.pl

Poprzedni artykułARiMR zaprasza do składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r.
Następny artykułNasza Ziemia 04/2016
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj