Strona główna Aktualności Minister Rolnictwa u protestujących rolników w Szczecinie

Minister Rolnictwa u protestujących rolników w Szczecinie

611
0

W sobotę, 8 grudnia do protestujących rolników w zachodniopomorskim przyjechał minister Stanisław Kalemba. Rozmowy szefa resortu rolnictwa z rolnikami w Szczecinie skończyły się późnym wieczorem. Niestety, bez żadnych konkretnych ustaleń satysfakcjonujących rolników. Nie ma porozumienia między zachodniopomorskimi rolnikami a Ministrem Rolnictwa.


 

 

– Minister Kalemba zapewnił, że od poniedziałku będą wstrzymane wszystkie przetargi w szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych – mówił Jan Kozak z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Minister zaprosił przedstawicieli protestujących na spotkanie w resorcie rolnictwa pod koniec przyszłego tygodnia w celu kontynuacji rozmów. Jan Kozak zapowiedział, że rolnicy pojadą na rozmowy nie przerywając protestu.

– Protest w Szczecinie będzie kontynuowany do czasu realizacji rolniczych postulatów – zaznaczył Edward Kosmal.

Kalemba uznał, że w kwestii tzw. słupów „Agencja Nieruchomości Rolnych nie do końca wykorzystuje możliwości i opinie samorządu rolniczego”. – Samorząd ma swoje uprawnienia i w moim przekonaniu Agencja powinna w większym stopniu takie opinie uwzględniać – dodał.

– Nieprawidłowości w sprzedaży gruntów, sprzedaż ziemi osobom podstawionym, tzw. słupom, spekulantom, wyspecjalizowanym w kupowaniu ziemi spółkom to wina przede wszystkim szczecińskiej ANR – mówił Edward Kosmal, przewodniczący komitetu protestującego RI „Solidarność”. – Dlatego domagamy się ukrócenia procederu sprzedaży ziemi w obce ręce i wyciągnięcia konsekwencji wobec dyrekcji.

– Przypadki zgłoszone i z tego województwa, i z innych regionów przekazaliśmy do CBA. Biuro ma przeprowadzić tam kontrole – mówił Kalemba.

Rolnicy, którzy przed siedzibą ANR w Szczecinie pikietują od środy chcą także odwołania prezesa szczecińskiego oddziału Agencji. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że nie będzie podejmował decyzji personalnych na konferencjach prasowych oraz poinformował, że wstrzymuje przetargi ograniczone dotyczące sprzedaży ziemi w Zachodniopomorskim.

Po odbytych rozmowach rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego, Agnieszka Muchla poinformowała, że szczecińska Agencja Nieruchomości Rolnych ma wstrzymać planowane na przyszły tydzień przetargi.

Poprzedni artykułInformacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6.12.2012 r.
Następny artykułKolejne akcje protestacyjne
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj