Strona główna Nowości Nowości Miejsce rolników w łańcuchu żywnościowym – do poprawki

Miejsce rolników w łańcuchu żywnościowym – do poprawki

640
0

Copa-Cogeca przyjęła z rozmowy ministrów ds. rolnictwa UE na temat sposobów poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym.  Mają one pomóc w uzyskaniu wyższych dochodów z rynku.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca podczas spotkania  z Sofoclisem  Aletrarisem, cypryjskim ministrem ds. Rolnictwa zwrócił uwagę na to, że spółdzielnie rolnicze są istotne w wielu sektorach – m.in. w sektorze mleka, czy owoców i warzyw. Uważa, że trafionym pomysłem jest propozycja Komisji w ramach WPR w celu wzmocnienia siły przetargowej rolników i rozszerzenia uznawalności organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych. Zaznaczył, że konieczne jest opracowanie jasnej definicji OP, ich celów i zadań oraz zagwarantowanie „pewności prawa” w odniesieniu do wspólnotowego prawa konkurencji. Ma to uskutecznić organizacje w taen sposób, by mogły się zrzeszać i działać na większą skalę. W sytuacji dużej siły nabywczej kilku dystrybutorów oraz większy udział spółdzielni w rynku może zwiększyć dochody, które rolnicy uzyskują za swoje produkty i zmniejszyć wahania cen. Dostosowanie prawa konkurencji ma przysłużyć się przywróceniu równowagi w łańcuchu dostaw żywności.


Copa-Cogeca apeluje również o sprawiedliwe i uczciwe traktowanie rolników. Istnieje sens wprowadzenia płatności obszarowych podobnego typu we wszystkich państwach członkowskich do roku 2020. Według propozycji Komisji, zmiany te mają być wprowadzane gwałtownie, co będzie miało bardzo niekorzystne skutki dla rolników i ich zdolności produkcyjnej. Zmiany te powinny być wprowadzane stopniowo przez cały okres, a nie poprzez skoncentrowanie w początkowej fazie, tak jak proponuje Komisja.

Zdaniem Pesonen konieczne jest zainteresowanie młodych ludzi rolnictwem i wzmocnienie służących temu instrumentów w nowej WPR. Wyraził on  jednak wątpliwość, czy przyznanie dodatkowej płatności w pierwszym filarze WPR umożliwi osiągnięcie tego celu, jako że to działanie uzależniłoby młodych rolników od płatności bezpośrednich. Kolejnym utrudnieniem młodych rolników jest brak dostępu do kapitału. Płatności bezpośrednie nie pomogły by im w niezbędnych inwestycjach. „Copa-Cogeca uważa, że na państwach członkowskich powinien spoczywać obowiązek zapewniania dodatkowego wsparcia dla młodych rolników, ale niekoniecznie w postaci dodatkowych płatności uzupełniających płatności bezpośrednie. Można to osiągnąć poprzez dodatkowe wsparcie w ramach drugiego filaru WPR, np. poprzez wyższe wsparcie inwestycji.

Pesonen zaznaczył konieczność określenia silniejszego budżetu WPR. Ma on kluczowe znaczenie dla zapewnienia dynamiki i konkurencyjności europejskiego sektora rolnictwa, który zatrudnia 40 milionów osób i przyczynia się do walki z kryzysem gospodarczym w Europie.


źródło: www.ppr.pl

Poprzedni artykułInformacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 24.10.2012 r.
Następny artykułMRiRW dofinansowane ze środków Programu priorytetowego System Zielonych Inwestycji
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj