Strona główna Nowości Nowości Marsz w obronie pszczół

Marsz w obronie pszczół

705
0

Kilkaset osób wzięło udział w „Marszu w obronie pszczół”. Uczestnicy demonstracji w Warszawie protestowali przeciwko m.in. zbyt powszechnemu używaniu pestycydów w rolnictwie i uprawie roślin GMO. Domagali się też większego wsparcia dla pszczelarstwa.
Pszczelarze ubrani w robocze uniformy z podkurzaczami do odymiania pszczół wykrzykiwali: „Tylko matoły nie stoją po stronie pszczoły”, „Panie prezydencie z nami, polskimi pszczelarzami” oraz „Bez pszczoły puste stoły”. Demonstracja, która została zorganizowana przez organizacje pszczelarskie, wyruszyła spod kolumny Zygmunta i przeszła przed gmach ministerstwa rolnictwa, a potem przed Sejm. Do protestujących wyszli posłowie na czele z Janem Szyszko. Hodowcy pszczół złożyli również w parlamencie petycję ze swoimi postulatami. Do marszu przyłączyli się również ekolodzy. Użyto transparentów nawołujących do zaprzestania używania pestycydów: „Stop pestycydom” i „Stop GMO”.

Celem marszu było zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie stanowi dla pszczelarstwa i całego polskiego rolnictwa nadmierna chemizacja, wprowadzenie środków ochrony roślin nowej generacji, a także na wpływ upraw roślin GMO na spadek populacji pszczoły miodnej. Pszczelarze obawiają się, że projekt ustawy o nasiennictwie zgłoszony Bronisława Komorowskiego umożliwi uprawy roślin GMO, które przyczyniają się do zmniejszenia liczby pszczół. Protestu nie poparł Polski Związek Pszczelarski. Według Prezydenta Związku Tadeusza Sabata, najpierw należy poczekać na ostateczny kształt ustawy o nasiennictwie, nad którą pracuje obecnie Sejm. Jego zdaniem protest jest przedwczesny, gdyż obecnie jest tylko projekt ustawy o nasiennictwie, który może zostać poprawiony podczas dalszych prac.



Poprzedni artykułSą już pierwsze ofiary wypalania traw
Następny artykułSpór pomiędzy Ministrem Rolnictwa a weterynarzami
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj