Strona główna Aktualności Likwidacja konieczności przekazywania ziemi za emeryturę – odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Likwidacja konieczności przekazywania ziemi za emeryturę – odpowiedź Kancelarii Prezydenta

1719
0

Kancelaria Prezydenta skierowała do Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” pismo z podziękowaniem za przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przewidujący zniesie wymogu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jako warunku przejścia na emeryturę.

„Składam serdeczne podziękowania za przedstawiony przez Panią Przewodniczącą w imieniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przewidujący zniesie wymogu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jako warunku przejścia na emeryturę. Dziękuję także za złożoną w imieniu Związku deklarację współpracy z Prezydentem RP na rzecz tworzenia dobrego, przyjaznego Polakom prawa. 

Pragnę poinformować, że w Kancelarii Prezydenta RP trwa obecnie szczegółowa analiza przedstawionych przez Państwa propozycji legislacyjnych i możliwości ich wdrożenia”- napisała w piśmie Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

W liście podkreślono, że ewentualne zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczące likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę oznaczać będą przemodelowanie istniejącego obecnie systemu ubezpieczeń społecznych rolników, w którym rolnik uzyskuje prawo do świadczenia emerytalnego czy rentowego przy założeniu, ze z powodu wieku lub stanu zdrowia utraci zdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, czyli możliwość jego prowadzenia. Skutkuje to zaprzestaniem działalności rolnej, a pośrednio stymuluje wymianę pokoleniową wśród właścicieli gospodarstw rolnych. Wstępne wnioski wskazują zatem na konieczność uwzględnienia w rozważaniach odnośnie ewentualnych zmian ich wpływu na cały system ubezpieczeń społecznych.

W piśmie poinformowano również, że obecnie trwają konsultacje w tej sprawie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

 

Poprzedni artykułCopa i Cogeca wzywają do przyjęcia ambitnych wieloletnich ram finansowych i programu naprawy gospodarczej
Następny artykułZmarł Adam Łukasiewicz
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj