Strona główna Nowości Nowości Kukurydza GMO MIR162 – zalegalizowana do obrotu

Kukurydza GMO MIR162 – zalegalizowana do obrotu

684
0

Według informacji wynikającej z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA , Komisja Europejska decyzją wykonawczą z dnia 18 października br. wyraziła zgodę na wprowadzenie do obrotu kukurydzy GMO MIR162 (SYN-IR162-4) firmy Syngenta.

Zgoda obejmuje stosowanie m. in. w żywności, paszy (indywidualnie oraz jako dodatek). Nie dotyczy jednak uprawy. Wcześniej EFSA określiła tę soję jako bezpieczną dla ludzi i zwierząt. Dnia 27 września br. na posiedzeniu „Komitetu Odwoławczego” państwa członkowskie nie uzyskały kwalifikowanej opinii akurat tej odmiany kukurydzy. Posiadacz zezwolenia jest zobligowany do składania corocznych sprawozdań z realizacji działań przewidywanych w monitorowaniu skutków dla środowiska. Informacje o odmianie wprowadza się do unijnego rejestru genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy. Decyzję stosuje się 10 lat od notyfikacji. Tymczasem na posiedzeniu Rady Rolnej 22 października Francja ponownie wezwała do zmiany zasad oceny i autoryzacji (włączając zmiany w EFSA) w tym poprzez przedłużenie czasu trwania doświadczeń oceniających skutki skarmiania GMO.


źródło: agronews.pl

Poprzedni artykułStanowisko NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wypowiedzi Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej dla Gazety Wyborczej w dniu 29 października 2012 roku odnośnie dopłat bezpośrednich
Następny artykułKomunikat prasowy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj