Strona główna Aktualności „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien...

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”

1928
0

Te słowa Józefa Piłsudskiego możemy przeczytać na tablicy odsłoniętej 12 maja 2012 roku, w dniu w którym Szkoła Podstawowa w Starym Uścimowie otrzymała ponownie imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie w imię szacunku do przeszłości podjęte zostały działania, aby przywrócić szkole imię, które kiedyś nosiła. Idea nadania imienia naszej szkole dojrzewała od dawna. Dzięki staraniom Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Rady Rodziców, dużemu wsparciu Proboszcza Parafii, Zarządu Gminnego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Rady Gminy, instytucjom Uścimowa oraz prywatnym darczyńcom mogła odbyć się ta uroczystość i szkoła otrzymała sztandar.


12 maja 2012 roku uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie koncelebrowaną przez proboszcza parafii księdza kanonika Andrzeja Filipiuka, księdza Adama Buczka oraz ojca Krzysztofa Oniszczuka. Homilię wygłosił ojciec Krzysztof, dyrektor Radia Niepokalanów, który jest absolwentem uścimowskiej szkoły. Sztandar poświęcił ksiądz proboszcz.  Następnie wszyscy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego gdzie zostały złożone wieńce od młodzieży i nauczycieli Szkoły Podstawowej, Zarządu Gminnego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Senatora RP Stanisława Gogacza.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Uścimowie. W odświętnie udekorowanej sali Dyrektor Adam Tusiński powitał wszystkich zebranych. Na uroczystość przybyli: wicekurator Anna Szczepińska, senator RP Stanisław Gogacz, Wójt Gminy Uścimów Jacek Koziński, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Ligęza, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Józef Obroślak, prezes Zarządu Gminnego NSZZ Rolników Indywidualnych Antoni Sidor, dyrektorzy sąsiednich szkół i miejscowych instytucji, liczni fundatorzy sztandaru, pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele, rodzice oraz młodzież szkolna. Wójt Jacek Koziński odczytał uchwałę Rady Gminy w Uścimowie nadającą Szkole Podstawowej w Uścimowie imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyrektor Adam Tusiński przekazał młodzieży sztandar, który od dnia dzisiejszego będzie  najważniejszym symbolem szkoły. Przedstawiciele młodzieży w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie. Przyrzekali „służyć Ojczyźnie naszej, Rzeczypospolitej Polskiej rzetelną nauką i pracą, dbać o dobre imię szkoły, solidnie wypełniać obowiązki, godnie reprezentować swoją szkołę, dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną,  dochować wierności sztandarowi szkoły.”

Młodzież szkolna przedstawiła część artystyczną, na którą złożyły się scenki z życia Piłsudskiego oraz pieśni patriotyczne i legionowe w wykonaniu chóru szkolnego.

Dzień nadania szkole  imienia  i przekazania  sztandaru  – to niezwykle ważne  wydarzenie w dziejach naszej placówki. Chcąc je  upamiętnić  i pragnąc oddać hołd naszemu patronowi, Dyrekcja, Nauczyciele, Urząd Gminy i mieszkańcy Uścimowa ufundowali  pamiątkową tablicę, która umieszczona jest na dolnym korytarzu budynku Szkoły Podstawowej. Wójt Jacek Koziński dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy z popiersiem Józefa Piłsudskiego. Po poświęceniu tablicy przez księdza Andrzeja Filipiuka wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy plastycznej „Józef Piłsudski w oczach dzieci”,  wystawy poświęconej Piłsudskiemu oraz do wpisywania się do księgi pamiątkowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kroniki szkolne, szczególnie te najstarsze.

Po 73 latach na szyld szkolny, pieczęcie i świadectwa szkolne wróci nazwa Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie.

Pomnik Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed szkołą został wzniesiony w 1930 roku, na pamiątkę pobytu Marszałka w Uścimowie. Po wojnie reżim komunistyczny skrupulatnie niszczył ślady pamięci po  wielkim Polaku. Obelisk zburzony został w 1953 roku. Władze komunistyczne usunęły go, gdyż symbolizował ideę prawdziwie niepodległego państwa, którego w tamtych czasach nie dane było nam mieć. Zdejmowano tablice, zmieniono nazwy szkół. O Piłsudskim nie mówiono wcale lub tworzono „czarną legendę” fałszując historię. Z inicjatywy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i  Kombatantów Armii Krajowej oraz wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Uścimowie odbudowano obelisk na podstawie starej fotografii z 1936 roku. Na pomniku umieszczono okrągłe, mosiężne popiersie Piłsudskiego. Uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się 3 maja 1990 roku.

W lipcu 2011 roku pomnik został odnowiony głównie z inicjatywy Antoniego Sidora, prezesa Zarządu Gminnego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Uścimowie i członków Zarządu oraz wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Uścimowie. Umieszczono pod wizerunkiem Piłsudskiego kamienną tablicę ze słowami, które Józef Mościcki wypowiedział na pogrzebie Piłsudskiego „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”..

Poświęcenie odnowionego pomnika odbyło się 31 lipca 2011 roku w 30- tą rocznicę powstania Solidarności Rolników Indywidualnych. O teren wokół pomnika zadbała Dyrekcja Zespołu Szkół w Uścimowie: Adam Tusiński i Bożena Matyjaszczyk. Młodzież szkolna troszczy się o to, aby zawsze przed pomnikiem był porządek, leżały kwiaty i paliły się znicze w ważne rocznice, czyli 5 grudnia urodziny Marszałka, 12 maja rocznicę śmierci, 19 marca imieniny Piłsudskiego oraz wszystkie święta państwowe.



Poprzedni artykuł,,Kiedyś mnie zabraknie, ale Wy to sobie przypomnicie'' – 31 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Następny artykułUroczystości z poświęcenia sztandaru NSZZ RI ,,Solidarność'' w Oleśnicy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj