Strona główna Nowości Nowości Książka o historii NSZZ RI „Solidarność”

Książka o historii NSZZ RI „Solidarność”

862
0

„Solidarność” Rolników 1980-1989

to pierwsza tego rodzaju pozycja w literaturze historycznej

Blisko 300-stronicowa książka jest dziełem trzech autorów: Andrzeja W. Kaczorowskiego (zarazem twórcy koncepcji i jej kształtu redakcyjnego) – dziennikarza, uczestnika i badacza ruchu solidarnościowego na wsi, oraz dwóch młodych historyków, pracowników BEP IPN, Tomasza Kozłowskiego i Jana Olaszka. Prezentuje obecny stan wiedzy i stanowi kompendium podstawowych informacji o „Solidarności” rolniczej od momentu jej kształtowania się po sierpniu 1980 r. do reaktywowania legalnej działalności w 1989 r. W kolejnych rozdziałach opisano niezależny ruch chłopski przed sierpniem 1980 r., powstanie NSZZ RI „Solidarność” w latach 1980-1981, postawę Kościoła wobec rolniczej „Solidarności” w tym okresie, działalność podziemną „S” RI od wprowadzenia stanu wojennego do rozmów „okrągłego stołu” oraz odbudowę struktur organizacyjnych NSZZ RI „Solidarność” w 1989 r. Praca została zaopatrzona w obszerne kalendarium wydarzeń od 1977 do 1989 r., bibliografię oraz indeks osób zawierający prawie 500 nazwisk. W aneksie umieszczono pięć publikowanych po raz pierwszy dokumentów z AAN, IPN i zbiorów prywatnych (w tym list kard. Stefana Wyszyńskiego do I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani z 1981 r. oraz informację MSW o opozycji politycznej w środowisku wiejskim z 1986 r.). Całość wzbogaca bogaty wybór ponad 70 archiwalnych zdjęć (w znacznej części publikowanych także po raz pierwszy), w większości wykonanych przez Lecha Ścibor-Rylskiego. Do książki dołączono płytkę z nagraniem filmu dokumentalnego. Praca wypełnia dotychczasową lukę w historiografii i zarazem stanowi zachętę do podejmowania badań naukowych oraz innych działań w celu pełnego udokumentowania tego ważnego fragmentu najnowszych dziejów polskiej wsi.

Publikacja została przygotowana na 30-lecie rejestracji NSZZ RI „Solidarność” (12 V 1981) i wydana przez istniejącą przy związku Fundację „Kasa Nadziei”; dofinansowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Solidarność”. Nakład 4 tys. egz..

Poprzedni artykułKomunikat w sprawie cukru
Następny artykułKonferencja w Poznaniu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj