Strona główna Aktualności Kontynuacja rozmów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zatrudnienia cudzoziemców...

Kontynuacja rozmów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zatrudnienia cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie

W dniu 14 czerwca 2016 roku z inicjatywy Sekcji Ogrodniczej NSZZ RI „Solidarność” odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafałem Romanowskim, przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniło Członków Sekcji Ogrodniczej NSZZ RI ,,Solidarność” o zainteresowaniu sprawą zatrudniania cudzoziemców przy zbiorach. Przewodniczący Sekcji ogrodniczej Leszek Kumorek zwrócił uwagę na szereg problemów związanych z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zatrudnienia cudzoziemców w charakterze pracowników sezonowych i podkreślił szereg zagadnień związanych z ucywilizowaniem procedery wydawania wiz dla pracowników .

Pan Leszek Kumorek podziękował za zaangażowanie w sprawie cudzoziemców Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Związkowcy wraz z przedstawicielami Ministerstw omówili kwestię uproszczeń obowiązujących przepisów. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Lewandowski podkreślił że głównym zadaniem MSWIA jest weryfikacja osób przekraczających granicę naszego kraju. Wszystkie strony spotkania wyraziły zadowolenie z merytorycznej rozmowy, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowali o opracowaniu broszury z instrukcją jak zatrudnić pracowników sezonowych.

Poprzedni artykułRozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego
Następny artykułKolonie dla dzieci rolników 2016