Strona główna Aktualności Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu Wspólnej Polityki Handlowej UE

Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu Wspólnej Polityki Handlowej UE

839
0

Komisja Europejska rozpoczęła gruntowny przegląd unijnej polityki handlowej, obejmujący konsultacje publiczne z udziałem Parlamentu Europejskiego, państw członkowskich, zainteresowanych stron i społeczeństwa obywatelskiego. Celem Komisji jest wypracowanie konsensusu w sprawie nowego kierunku polityki handlowej UE w średniej perspektywie czasowej, z uwzględnieniem nowych globalnych wyzwań oraz doświadczeń wyniesionych z kryzysu związanego z koronawirusem.

Silna Unia Europejska potrzebuje silnej polityki handlowej i inwestycyjnej, aby wspierać odbudowę gospodarczą, tworzyć dobrej jakości miejsca pracy, chronić europejskie przedsiębiorstwa przed nieuczciwymi praktykami w kraju i za granicą oraz zapewniać spójność z bardziej ogólnymi priorytetami w zakresie zrównoważonego rozwoju, zmiany klimatu, gospodarki cyfrowej i bezpieczeństwa.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom, powiedział: Aby pomóc naprawić szkody gospodarcze i społeczne wywołane przez pandemię koronawirusa, rozpocząć europejską odbudowę oraz chronić i tworzyć miejsca pracy, przedstawiliśmy niedawno szeroko zakrojony plan odbudowy dla Europy, bazujący na wykorzystaniu pełnego potencjału unijnego budżetu. Unia Europejska jest światową potęgą handlową. Otwarty i oparty na zasadach handel w znacznym stopniu przyczyni się do globalnej odbudowy. Musimy dopilnować, aby polityka handlowa służyła naszym obywatelom i przedsiębiorstwom. Rozpoczynamy dziś przegląd polityki handlowej, aby odpowiednio dostosować podejście UE do globalnego handlu w tym krytycznym dla światowej gospodarki momencie.

Phil Hogan, komisarz ds. handlu, skomentował: Obecna pandemia przekształca świat, który znamy, dlatego musimy dostosować naszą politykę handlową, aby bardziej skutecznie służyła europejskim interesom. Zapraszamy więc obywateli i zainteresowane podmioty do wyrażenia opinii, aby pomóc nam w wypracowaniu unijnego podejścia do polityki handlowej na miarę potrzeb świata po pandemii koronawirusa. Chcemy, aby ta polityka w dalszym ciągu służyła naszym obywatelom i przedsiębiorstwom oraz przyczyniała się do urzeczywistnienia naszych globalnych ambicji bycia liderem w wielu różnych obszarach, a jednocześnie przewidywała bardziej surowe podejście chroniące nas przed nieprzyjaznymi lub agresywnymi działaniami. Musimy zachować swobodny i uczciwy handel, oparty na odpowiednich zasadach, zarówno wewnątrz UE-27, jak i w skali globalnej. W ramach rozpoczynającego się przeglądu wysłuchamy opinii wszystkich zainteresowanych stron.

Konsultacje obejmują wszystkie tematy istotne dla unijnej polityki handlowej, ze szczególnym naciskiem na:

  • Budowanie odpornej i zrównoważonej gospodarki UE po kryzysie związanym z koronawirusem
  • Reformę Światowej Organizacji Handlu
  • Tworzenie globalnych możliwości handlowych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm
  • Maksymalne zwiększenie wkładu polityki handlowej w działania dotyczące najważniejszych globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu, zrównoważony rozwój czy transformacja cyfrowa
  • Wzmocnienie stosunków handlowych i inwestycyjnych z kluczowymi partnerami handlowymi
  • Zapewnienie równych warunków działania i ochronę przedsiębiorstw i obywateli UE

Konsultacje są otwarte do 15 września 2020 r. Każdy zainteresowany może przesłać odpowiedź bezpośrednio do Komisji Europejskiej na adres: trade-policy-review-2020@ec.europa.eu.

bezpośredni link do treści konsultacji to: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2020/june/tradoc_158779.pdf

Link do strony Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_20_1058

 

Poprzedni artykułOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w 20. rocznicę strajku okupacyjnego w Cukrowni Kluczewo
Następny artykułKolonie dla dzieci rolników 2020 – turnus I 10.07-20.07 w Gdyni
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj