Strona główna Aktualności Konsultacje Eksperckie z OECD na temat rozwoju obszarów wiejskich w Polsce

Konsultacje Eksperckie z OECD na temat rozwoju obszarów wiejskich w Polsce

738
0

W dniu 6 kwietnia br. na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” wzięli udział w konsultacjach eksperckich, które odbyły się w ramach projektu  realizowanego przez Organizację na rzecz Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) na rzecz Ministerstwa Rozwoju pt.: „Przegląd Krajowej Polityki wobec Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce”.

Konsultacje Eksperckie z OECD na temat rozwoju obszarów wiejskich w Polsce

W dniach 3-7 kwietnia br. eksperci OECD gościli w Polsce z wizytą studyjną w ramach której Ministerstwo Rozwoju zaprosiło NSZZ RI „Solidarność” do udziału w konsultacjach. Głównym przedmiotem dyskusji podczas spotkania były kwestie dotyczące rozwoju obszarów wiejskich. Ze strony OECD w spotkaniu udział wzięli  międzynarodowi eksperci i konsultanci z Zespołu Rozwoju Regionalnego OECD i Zespołu ds. Handlu i Rolnictwa, m.in.: Enrique Garcilazo z Zespołu Nadzoru nad Projektem oraz Krawchenko – Koordynator Projektu.

Podczas spotkania przedstawiono m.in.: historię i zakres działalności NSZZ RI „Solidarność”, warunki życia i pracy rolników w poszczególnych regionach Polski, główne problemy, z którymi boryka się polskie rolnictwo, omówiono również funkcjonowanie europejskiej polityki rolnej oraz rolę społeczności wiejskiej w zakresie rozwoju gospodarczego.

Celem projektu jest opracowanie raportu na temat analizy aktualnych trendów dotyczących produkcyjności, innowacji i potencjału na obszarach wiejskich, poziomu i rodzajów dostarczanych usług, systemów użytkowania ziemi, planowania przestrzennego oraz jakości życia i stopnia włączenia społecznego. W wyniku tej analizy Polska pozyska niezależną diagnoże i rekomendacje opracowane przez zewnętrzną organizację międzynarodową, które pozwolą m.in. na ocenę istniejącej typologii obszarów wiejskich i jjej stosowanie w procesie stanowienia polityki rozwoju wsi, wsparcie w dostosowaniu krajowych ram polityki dla rozwoju  wsi do przyszłych wyzwań, znalezienie komplementarnych elementów pomiędzy polityką adresowana do miast oraz do obszarów wiejskich, porównanie podejścia OECD oraz KE wobec rozwoju obszarów wiejskich.

Konkluzje ze spotkania będą zaprezentowane w raporcie końcowym z realizacji projektu, który ukaże się w listopadzie 2017 roku.

Szersza relacja z konsultacji w kwietniowym numerze miesięcznika Nasza Ziemia.

Poprzedni artykułNasza Ziemia 03/2017
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 6 kwietnia 2017 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj