Otwierając konferencję Dawid Chrobak postawił tezę, że jedną z podstaw rozwoju rolnictwa i wsi małopolskiej jest rolnictwo ekologiczne. Ważną kwestią jest również wrażliwość rządzących na kwestie społeczne, siła i argumenty związków zawodowych oraz konkretne propozycje alternatywnych form działalności rolniczej i okołorolniczej.
Poseł Wiesław Janczyk w swoim wystąpieniu przedstawił przygotowaną przez partię Prawo i Sprawiedliwość koncepcję rozwoju kraju polegająca na zrównoważonym rozwoju Polski. Poseł Wiesław Janczyk odniósł się również do sprawy podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji emerytur pomostowych, odejścia przez rządząca koalicję od funkcji państwa solidarnego, zadłużenia przez koalicję PO – PSL kraju na kwotę ponad 400 mld zł oraz dzielenia przez koalicję PO – PSL środków na podstawie klucza politycznego. Poseł Michał Wojtkiewicz w wystąpieniu odniósł się do jakości przekazu informacji, postępującego kryzysu ekonomicznego w Europie, jakości pracy i odpowiedzialności obywateli za sprawy społeczne. Poseł Michał Wojtkiewicz uznał rolnictwo ekologiczne, jako doskonały sposób na rozwój małopolskiego rolnictwa. Poseł podkreślił również konieczność stworzenia specjalnego programu rozwojowego dla małopolskiego rolnictwa, które różni się od rolnictwa w innych częściach Polski wielkością gospodarstw rolnych. Pan Wojciech Włodarczyk podkreślił rolę NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność”, który broni interesów rolników i mieszkańców wsi. Pan Wojciech Włodarczyk zwrócił również uwagę na konieczność łączenia się rolników w większe grupy w walce o przysługujące im prawa. Pan Mariusz Chryk przedstawił jeden ze sposobów zagospodarowania terenów rolniczych polegający na zakładaniu winnic i produkcji wina. Pan Mariusz Chryk zachęcał również do wykorzystania potencjału małopolskich gospodarstw i produkowania żywności ekologicznej.
Opis zdjęć:
– Nr DSC06440.JPG – Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP, Zastępca Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS
– Nr DSC06442.JPG –Michał Wojtkiewicz Poseł na Sejm RP, PiS
– Nr 100_1668.JPG – Wojciech Włodarczyk – Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” w Małopolsce, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego PiS
– 100_1672.JPG – Mariusz Chryk – Prezes Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego.