Strona główna Protesty rolnicze Protesty rolnicze Konferencja prasowa NSZZ RI „Solidarność”

Konferencja prasowa NSZZ RI „Solidarność”

910
0

W dniu 28 stycznia 2015 roku w siedzibie Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” odbyła się konferencja prasowa, dotycząca protestów rolniczych.  Wzięli w niej udział: Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, członek Prezydium Związku Józef Kokoszka oraz Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” a zarazem Przewodniczący Sekcji Producentów Trzody Chlewnej NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak


Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” poinformował, że zgodnie z uchwałą podjętą podczas ostatniego posiedzenia Rady Krajowej Związku, w dniu 3 lutego w poszczególnych regionach kraju odbędą się protesty rolnicze, organizowane przez NSZZ RI „Solidarność”.

Jest to reakcja nie tylko na nabrzmiałe problemy w polskim rolnictwie ( w szczególności stale pogarszającą się sytuację na rynkach rolnych w szczególności na rynku trzody chlewnej, mleka i zbóż)związane z brakiem odpowiednich działań rządu, ale także na brak dialogu premier Ewy Kopacz z rolnikami. Przewodniczący poinformował, że pomimo trzykrotnie wystosowanego do premier zaproszenia i gotowości Związku do dialogu, szefowa polskiego rządu nie odpisała nawet na otrzymane pisma.

Zostaliśmy zmuszeni do ogłoszenia pogotowia, ponieważ problemy rolników nie są rozwiązywane w sposób nas zadowalający, a wszystko kończy się na zapowiedziach – powiedział Przewodniczący Związku.

Przewodniczący przypomniał także o jednym z kluczowych problemów jakim jest uregulowanie obrotu ziemią rolna po 2016 roku, tak by trafiała ona na powiększenie polskich gospodarstw rodzinnych. Ta sprawa, pomimo zapowiedzi rządu i podpisanych uzgodnień z protestującymi w Szczecinie rolnikami wciąż nie została załatwiona, a obiecana przez ministra ustawa mające regulować te kwestie nadal nie została przyjęta.

Jerzy Chróścikowski zwrócił także uwagę na kwestie związane z rosyjskim embargiem i brak wynegocjowanie odpowiednich mechanizmów pomocowych. Przewodniczący zwrócił uwagę na łamanie solidarności w Unii w kwestii rosyjskiego embarga.

„ Nie może być tak, że część państw działa na własną rękę, wypierając z rynku kraje takie jak Polska. Wspólny rynek powinien działać solidarnie. Oczekujemy, że rząd przedstawi swoje stanowisko rozwiązania tego problemu na poziomie unijnym i krajowym”. – podkreślił Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” .

Protesty organizowane w dniu 3 lutego br. mają charakter ostrzegawczy. Jeśli sytuacja w rolnictwie nie poprawi,  rząd nie podejmie odpowiednich działań, a  premier Ewa Kopacz nadal będzie głucha na sygnalizowaną przez Związek potrzebę dialogu ze środowiskiem rolniczym, Rolnicza Solidarność, nie wyklucza zaostrzenia protestu, włącznie ze strajkiem ogólnokrajowym.

Poprzedni artykułUWAGA REDAKCJE!!! ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ
Następny artykułRząd zaniedbuje polskie rolnictwo – Jerzy Chróścikowski dla "Aktualności dnia" w Radiu Maryja
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj